Pljesak molim
Kako otpadu udahnuti život; 3. dio: Plastične vrećice
objavljeno: 13. ožujka 2014.

Sudbina je većine plastičnih proizvoda jednokratna upotreba: od čaša za jogurt, boca s vodom i sokovima, octom i uljem ili pak sredstava za osobnu higijenu i čišćenje stanova do posudica za pakiranje povrća, voća, sireva, mesa te na kraju plastičnih vrećica u kojima nosimo kupljenu robu.

OtpadNažalost, znatan dio tih proizvoda za jednokratnu uporabu završava u kantama za smeće ili u prirodi. U svakom se gradu mjesečno prikupi stotinjak tona plastike i njezina količina raste iz godine u godinu.

U sjevernom dijelu Tihog oceana, između zapadne obale SAD-a i Azije, gdje se vrtlože morske struje iz svih svjetskih oceana, stvorila se nakupina plastičnih vrećica, odbačene ambalaže i raznih plastičnih otpadaka u veličini jednoga kontinenta. Iako se stvarna površina i masa te nakupine tek procjenjuje, nema sumnje da je krajnji čas za uzbunu.

U Hrvatskoj se reciklira otprilike samo 1 % plastičnih vrećica, a godišnje ih se proizvede oko 200 milijuna. Malotko ima na umu to da naš otpad ostaje u prirodi i okolišu i poslije naše unučadi.

Plastične su vrećice među najvećim zagađivačima. Britanski stručnjaci tvrde da su plastične vrećice u moru dugoročno velika prijetnja hranidbenom lancu. Njihovo je istraživanje pokazalo da mikroskopske čestice plastike apsorbiraju razne otrove iz vode.

Nasreću, podiže se razina ekološke svijesti, pa neke države unose u svoje zakone odredbe prema kojima se  plastične vrećice trebaju izbaciti iz upotrebe, a i EU razmišlja o izmjeni zakona. Jedni traže način kako da iziđu na kraj s tim problemom, a drugi ga žele pretvoriti u nešto novo i pozitivno. Jedan je od rezultata takva pristupa „Recycle Island” – projekt čija je svrha napraviti od plastičnog otpada koji pluta morem otok veličine Havaja! 

Valja znati da smo svi odgovorni za očuvanje zdrava okoliša!

Kreiranje s pomoću plastičnih vrećica u Osnovnoj školi „Marjan”

OtpadUčenici iz Splita izrađivali su mala likovna djela od plastičnih boca, čepova… Skupljajući ih i izdvajajući, upotrijebili su ih za izradu novih predmeta, plošnih ili trodimenzionalnih.

Za upotrebu plastičnih vrećica nadahnuće su potražili u različitim modnim, umjetničkim i dizajnerskim projektima. Doznali su da se umjesto koncem torbice i novčanici mogu plesti s pomoću plastičnih vrećica. Neki modni dizajneri služe se njima kao osnovnim materijalom ili pak u izradi modnih dodataka.

Učenici OŠ „Marjan” dugo su skupljali plastične vrećice želeći od njih stvoriti nešto korisno i udahnuti im dušu.

Počeli su ih rezati u trake i stvarati klupka. Od kartona su izrezivali razne oblike kao podlogu za plastične vrećice.

Na kraju su se dosjetili te ih oblikovali kao grožđe koje je uljepšalo hodnike njihove škole.