Zanimljivosti
Ocean u utrobi Zemlje
objavljeno: 17. lipnja 2014.

Prošlog je tjedna u međunarodnome znanstvenom časopisu „New Scientist” objavljen članak o otkriću „golema oceana” duboko ispod Zemljine površine koji je odmah privukao pozornost stručnjaka. Naime, u zoni koju geolozi opisuju kao prijelaz između donjega i gornjega Zemljina plašta navodno postoji golem spremnik vode.

Veći od svih oceana

ZemljaSpremnik za koji se smatra da je obujmom tri puta veći od svih oceana na Zemljinoj površini krije se pod visokim tlakom u plavim stijenama ringvudita, otprilike 700 kilometara duboko u Zemljinoj utrobi. Istraživači s američkoga Sjeverozapadnog Sveučilišta (Evanston, Illinois), predvođeni mineralogom Stevenom Jacobsenom, laboratorijskim su pokusom potvrdili da se iz ringvudita izloženog ekstremnoj temperaturi i pritisku Zemljina plašta lako može iscijediti voda koja potom ostaje zarobljena u toj prijelaznoj zoni. Novi dokazi o golemu obujmu tog spremnika bacaju novo svjetlo na podrijetlo oceana na Zemlji, odnosno ruše prijašnje teorije o dospijevanju vode na Zemlju u kometima koji su udarali u naš planet. Sada je jasno da su oceani postupno „iscijeđeni” iz unutrašnjosti rane Zemlje.

Prema novoj teoriji skrivena je voda mogla poslužiti i kao spremnik za oceane na Zemljinoj površini, pa se stoga njihov obujam nije mijenjao milijunima godina.

„Trebali bismo biti zahvalni tom spremniku iz dubine”, poručuje Jacobsen. „Da nije ondje, bio bi na Zemljinoj površini, pa bi vrhovi planina bili jedino kopno koje bi izvirivalo iz mora.”