Iz školskog svijeta
Nevidljiva čarolija
objavljeno: 7. veljače 2014.

Glazba je umjetnost izražavanja ideja i osjećaja zvukovima, a njome se bave skladatelji, pjevači, svirači, dirigenti, DJ-evi, graditelji instrumenata, glazbeni pedagozi i profesori i nastavnici u školama i na glazbenim akademijama.

Najstarija glazbala

Glazba je od pamtivijeka sastavni dio ljudskog života, što potvrđuju zapisi u egipatskim hijeroglifima koji govore o tome da su pri porodu dvije žene pomagale rodilji, a osam je pjevalo. Prvi su instrumenti bili frule – drvene ili koštane, bubnjevi i udaraljke i, naravno, ljudski glas – najsavršeniji instrument.Najstarijim puhaćim glazbalom smatra se didžeridu, glazbalo koje potječe iz Australije.

Glazba pomaže u razvoju govora

Naizgled bezazlene glazbene aktivnosti poput nježne majčine uspavanke, tatina zviždanja ili bakina pjevušenja pridonose razvoju djetetova govora i pamćenja. A igre zvečkama ili pljeskanje u zadanom ritmu, osim što su zabavne, pomažu djetetu da postane spretnije i okretnije. Dob od pet ili šest godina idealna je da dijete počne učiti svirati jer mozak u toj dobi najlakše prihvaća i svladava potrebne vještine. Sviranje, baš kao i pjevanje i ples, najprije mora biti zabavno. Zato umjesto, primjerice, violine, za početak se može svirati blok-flauta ili neki drugi instrument kojim se lako proizvede melankoličan zvuk. I ne treba zaboraviti da za bavljenje glazbom i uživanje u njoj nikad nije kasno.

Znate li…

• Međunarodni dan glazbe obilježava se 1. listopada.

• Glazba smiruje nemirnu djecu, ali i divlje zvijeri, tvrde njemački stručnjaci.

• Istraživanja su pokazala da glazba opušta i nerođenu djecu koja Mozarta i Vivaldija vole slušati više od drugih skladatelja, a slušajući rock počinju se ritati.

• U francuskoj pokrajini Bretanji redovnici puštaju glazbu životinjama za koje se skrbe. Naime, utvrdili su da krave koje slušaju Mozarta daju više mlijeka.