Zanimljivosti
Zašto su sirovi med i cimet dobri za vas?
objavljeno: 11. veljače 2014.

Med je najzanimljiviji prirodni zaslađivač te uvijek zadivljuje načinom na koji njegov miris, okus i boja odražavaju floru iz koje pčele skupljaju svoj nektar. Med koji dolazi iz borovih šuma i livada vrijeska obično ima više boje jantara u sebi te snažniji okus nalik na smolu. S druge strane, med koji potječe od narandžinih cvjetova ili akacije ima blaži okus i svjetliju boju. Med od lavande posjeduje travasti miris, dok manuka med ima određenu karamelastu kvalitetu.

Sirovi med dobiven hladnim postupkom nije toplinski tretiran i pročišćen, tako da još uvijek sadrži svoju izvornu paletu enzima i antioksidanata, te ima antibakterijska svojstva. Npr. manuka med je najefektivniji u ubijanju infekcija koje su otporne na antibiotike.Nedavno je otkriveno da i med od vrijeska također ubija određene mikrobe i patogene bakterije.

Sirovi med se sve više koristi za tretiranje rana koje teško zacijeljuju. Nekoliko znanstvenih studija podržava tradicionalnu tezu o upotrebi meda za ublažavanje kašlja. Ali poput svih šećera, med bi trebalo jesti samo u malim količinama, što nije toliko teško, s obzirom na prirodni intenzitet njegovog okusa.

Cimet

Cimet – egzotičan i ljekovit

Rijetko koja aroma je zavodljiva kao ona cimeta, mirisne kore istoimenog tropskog drveta. Samo pola čajne žličice cimeta dodanog tortama, kolačima ili pudinzima, dovoljno je da kuhinju ispuni opijajajućim mirisom koji stimulira apetit i podiže raspoloženje. Jedan od najsvestranijih začina, te time esencijalan svakoj kuhinji, cimet vas može odvesti na mirisno putovanje kroz Levant, Afriku, Kinu te Indijski potkontinent, dodajući aromu raznim varivima te jelima od riže, ili niz slađi trag sjeverne Europe, gdje brašno i šećer pretvara u brojne slastice.

Nedavna istraživanja potvrđuju ljekovita svojstva cimeta. Znanstvenici su otkrili da konzumiranje cimeta može značajno sniziti krvni tlak, pogotovo kod ljudi kojima je dijagnosticiran preddijabetes ili dijabetes tipa 2. Cimet također ima blagotvoran učinak na razinu šećera u krvi, vjerojatno zbog toga što pomaže u kontroli glukoze pojačavajući efektivnost inzulina. Cimet također ubija bakterije koje uzrokuju bolesti desni. U Šri Lanki, štapići cimeta koriste se kao čačkalice.