Zanimljivosti
Učenje u snu
objavljeno: 12. veljače 2014.

Nedavno su istraživači počeli proučavati postoji li veza između REM faze sna i sposobnosti učenja. Francuski znanstvenik Michel Jouvet, jedan od utemeljitelja znanstvena istraživanja sna, uvjeren je da ta veza postoji. Po njegovu mišljenju spavanje je vrijeme kada um izražava elemente ljudskoga kolektivnog pamćenja što je ideja izvučena iz Jungova djela uz nasljedne karakterne crte spavača. To znači da se mogu aktivirati drevni uzroci ponašanja u skladu s genetskim nasljeđem spavača dopuštajući mozgu da svake noći nauči nešto novo.

I životinje sanjaju

Mjesec

REM faza sna u djece i ptica i njezin izostanak u drugih visokorazvijenih životinja, kako se čini, podupire Jouvetovu teoriju. Promatranje životinja koje sanjaju pokazuje da je struktura mozga u trenutku rođenja već znatno razvijena. Snovi tako služe za programiranje moždane neuronske mreže. S druge strane, živčane stanice hladnokrvnih životinja, poput riba i gmazova, nastavljaju se razvijati tijekom cijelog njihova života pa bi svaka redovita aktivacija bila besmislena.

Spavanje kao sredstvo za učenje

Ipak, stručnjaci se uglavnom slažu s time da je spavanje svojevrsno sredstvo za učenje. To je vrijeme kada dugoročno pamćenje poprima informacije prikupljene tijekom dana. Tko god mnogo uči mnogo će i sanjati. Povećanje REM faze sna tipično je u studenata u vrijeme ispita, kada se pamćenje snažno rabi.