Nesvrstani
Plave oči u kameno doba
objavljeno: 13. veljače 2014.

Geni dobiveni iz drevnoga kostura upućuju na mogućnost da su tamnoputi ljudi prvi u kojih se razvila plava boja očiju.

Nedavno istraživanje gena iz 7000 godina staroga kostura čovjekova pretka nađenog u Španjolskoj pokazuje da su se plave oči vjerojatno razvile prije plave kose i blijede kože.

Kameno dobaKostur o kojem je riječ potječe iz kamenog doba. Znanstvenici su otkrili ostatke tog lovca skupljača 2006. g. u pećini u sjeverozapadnoj Španjolskoj, na mjestu poznatom kao LaBraña-Arintero, pa je kostur dobio ime LaBraña 1. DNA dobiven iz zuba pokazuje da je taj drevni čovjekov predak bio genetski drukčiji od većine današnjih Europljana.

On nije podnosio laktozu, odnosno nije bio u stanju lako probaviti mlijeko. Nosio je pak nekoliko kopija gena potrebnih za razgrađivanje škroba. Na temelju daljnjih dokaza znanstvenici su zaključili da se njegova sposobnost probavljanja mlijeka i škroba vjerojatno razvila nakon početaka poljoprivrede. To je bilo doba kad su se ljudske zajednice skrasile i počele saditi hranu i uzgajati stoku.

DNA tog davnog čovjekova pretka pokazuje da su njegove oči bile plave boje (ili barem da nisu bile smeđe, što je bilo često među ranim predcima). Geni zaslužni za pigment pokazuju pak da su njegova kosa i koža bile tamne. Ti podatci upućuju na to da se do razdoblja kamenog doba svijetla boja kože još nije bila raširila diljem Europe.