Zanimljivosti
U OSNOVNIM ŠKOLAMA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE
Provodi se preventivni program ‘Trening životnih vještina’
objavljeno: 17. veljače 2017.

O provedbi i svim aktivnostima nazočnima su se obratili zamjenica župana i predsjednica Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije Sandra Herman, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Marina Payerl-Pal, pedagoginja i županijska koordinatorica školskih preventivnih programa Andreja Zadravec-Baranašić.

  • 1143 djece, 82 učitelja razredne nastave i 30 stručnih suradnika u zajedničkom programu

Program je pokrenuo Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije, u suradnji s Povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i školskim preventivnim programima, a provodi se u 4. razredima svih osnovnih škola u Međimurju. Njime su obuhvaćeni 1143 učenika i 82 učitelja razredne nastave, u suradnji sa 30 stručnih suradnika, voditelja školskih preventivnih programa.

„Posebno zahvaljujem našem najjačem i najaktivnijem partneru, Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije i školskim preventivnim programima, čiji članovi, ujedno stručni suradnici, ovaj program i provode. Posebno sam ponosna na naše Povjerenstvo, na svakog člana i instituciju koja sudjeluje u njegovom radu, što je prepoznao i Vladin ured za suzbijanje zlouporabe opojnih droga“, osvrnula predsjednica Povjerenstva. „Ovim programom koji ima svoj proces, koji je nedavno započeo, te je sada u drugoj fazi, pokušavamo djelovati na djecu. Posebice na način da ih se osnaži, da se utječe na njihove stavove, da postanu samopouzdaniji i uspješnije se bore s izazovima kao što je ovisnost o različitim sredstvima, osobito opojnim drogama koje su među vodećima. Da bismo uspjeli u tom naumu, moramo raditi multisektorski i interdisciplinarno, a ova naša tročlana prisutnost danas svakako govori tome u prilog. Bez školskih preventivnih programa to ne bi bilo moguće, uz svesrdnu pomoć Županije“, dodala je ravnateljica Zavoda.

Održano predavanje ‘Kako se pravilno zauzeti za sebe’

Na dosadašnjim edukacijama odrađene su 4 teme – samopoštovanje, odlučivanje, pušenje i reklamiranje, a u drugom polugodištu slijede teme – suočavanje sa stresom, komunikacijske vještine, socijalne vještine i zauzeti se za sebe. Uz stručnjake i vanjske suradnike s područja Međimurske županije Bertu Bacinger-KlobučarićAndreju Zadravec-Baranašić i Dianu Uvodić-Đurić iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u nastavku provedbe edukacije, predavanje o temi „Kako se pravilno zauzeti za sebe“ održala je prof. dr. sc. Dubravka Miljković, profesorica psihologije i pedagogije na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.

Trening životnih vještina razvija samopouzdanje, vještine donošenja odluka, rješavanje konflikata, kontrolu emocija te socijalne i komunikacijske vještine. Temeljni i krajnji cilj programa je smanjiti porast konzumiranja sredstava ovisnosti učenika od 6. do 8. razreda 30 posto te povećati kompetentnost nastavnika za rad na tom planu. Važno je naglasiti da je poseban cilj programa razviti samopoštovanje, samopouzdanje i kontrolu, promovirati antiovisničke norme, povećati znanje o neposrednim posljedicama rizičnog ponašanja i pružiti informacije o efikasnom suočavanju sa socijalnom anksioznošću. [ IZ DRUGIH IZVORA | medjimurska-zupanija.hr ]