Zanimljivosti
GIMNAZIJA METKOVIĆ
Ruksak [pun] kulture
objavljeno: 9. prosinca 2015.

U sklopu projekta Ruksak [pun] kulture provedene su tri radionice:

IZGRADNJA ZAJEDNICE ZVUKOM, TIŠINOM I RITMOM, BUBNJARSKA RADIONICA BRANKA TRAJKOVA-TRAKA, PROFESIONALNOGA GLAZBENIKA I BUBNJARA GRUPE ZABRANJENO PUŠENJE.

Na početku programa prve radionice Branko Trajkov, profesionalni glazbenik s diplomom inženjera arhitekture, objasnio je osnovne teorijske temelje izvedbenih aktivnosti. Radionica nije imala samo glazbeni predznak, već je koristila kao kreativni poticaj tjelesno-motoričke vježbe i vježbe koncentracije. Nakon uvodnog predavanja svaki učenik dobio je instrument te su sve svi okušali u sviranju. Svirali su se razni instrumenti, od afričkog bubnja do najobičnijih zveckalica. Cilj ovog programa jest putem glazbenih obrazaca otvoriti i stimulirati nove kanale neverbalne komunikacije. Za vrijeme izvođenja radionice gradila se skladna i čvrsta zajednica temeljena na hijerarhiji zvuka i ritma. Učenici su oduševljeno zaključili da su najsretniji kad stvaraju ili slušaju glazbu te da se ona nalazi u svima nama.

USNA HARMONIKA I KORIJENI SUVREMENE GLAZBE, RADIONICA TOMISLAVA GOLUBANA I TOMISLAVA NOVAKA.

U prvom dijelu radionice Tomislav Goluban objasnio je društveni, povijesni i kulturni kontekst nastanka suvremene glazbe. Uz demonstraciju i sviranje usne harmonike teorijski je izložio pojam ritma i improvizacije, a kroz razvoj suvremene glazbe je proveo učenike u pratnji gitarista Tomislava Novaka.

Učenici su doznali i kako je nastao blues na američkom jugu, a glazbenik Tomislav Goluban proveo ih je kroz razvoj tog glazbenog oblika, od gospela i delta bluesa, kroz jazz glazbu sve do rock’n’rolla. Uz sviranje na usnoj harmonici definirao se pojam instrumenta usne harmonike, objasnile su se glavne vrste usnih harmonika i gitara, koji su načini dobivanja tonova, kako je izgledala povijest nastanka i razvoja tehnike sviranja, koja je upotreba usne harmonike u grupnom muziciranju, upotreba pojačala, mikrofona i ostalih pomagala te sviranje učenicima poznatih tema. U završnom dijelu proveden je kratak kviz kojim su učenici provjerili novostečeno znanje i osvojiti primjerak minijaturne usne harmonike, popularno zvane Little Lady.

DIGITALIZACIJA KNJIGE, RADIONICA DR. SC. BRUNE ĆURKA IZ ZAJEDNICE UDRUGA CENTAR NEZAVISNE KULTURE.

Radionica je započela s raspravom o samom značenju knjige, koje su otkrili u nizu zabavnih igara uz pomoć voditelja programa. Učenici su uživali u raspravi o važnosti pisane riječi te razbili mnoge vlastite pogrešne predodžbe. Nakon što su učenici zajedničkim radom došli do konkretnih zaključaka o tome što knjiga može ili ne može biti, prešlo se na fazu samoga digitaliziranja. U dobrom društvu i zanimljivom poslu vrijeme je brzo prošlo te su učenici izrazili želju da se Ruksak [pun] kulture brzo vrati u Gimnaziju Metković.

S obzirom na to da su u ove tri radionice moglo sudjelovati 230 učenika, ostali učenici naše škole stvarali su u različitim radionicama kao što su Kreativno pisanje, Izrađivanje čestitki i Božićni ukrasi. U ovaj kreativnošću ispunjen i produktivan dan naše škole bili su uključeni svi zaposlenici i učenici Gimnazije Metković. [ IZ DRUGIH IZVORA | gimnazija-metkovic.com]