Zanimljivosti
Kineski jezik određuje budućnost
objavljeno: 4. ožujka 2014.

KineskiUprava za odgoj i obrazovanje MZOS-a nedavno je uputila dopis osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj za „iskaz interesa učenika za učenje kineskog jezika”. U dopisu se navodi da je Uprava zaprimila molbu Veleposlanstva Narodne Republike Kine za dostavu podataka o školama i broju učenika zainteresiranih za učenje kineskog jezika. Podatci će poslužiti Hanbanu, sjedištu Konfucijevih instituta, za planirano povećanje broja nastavnika koji bi poučavali kineski jezik u drugim državama te za promicanje međudržavne kulturne suradnje i razmjene sukladno zahtjevima obrazovnih ustanova u mnogim zemljama.

Globalna snaga

Prema podatcima iznesenim u prošlogodišnjoj publikaciji naslovljenoj „Jezici za budućnost”, koju je objavio British Council, kineski jezik (mandarinski kineski) najrašireniji je jezik u svijetu (njime se služi 848 milijuna ljudi). Iza njega su španjolski, engleski i hindi. Mandarinski kineski smješten je među prva četiri strana jezika „koji imaju najveći potencijal za snaženje britanskih strateških interesa”.

U SAD-u, očito, više ne dvoje o važnosti kineskog jezika u američkim školama jer je ondje, sudeći prema broju učenika koji ga uče, prvi strani jezik.

Predviđa se da će kineski jezik, šesti službeni jezik UN-a, u globalnim razmjerima sve više potiskivati engleski te ga od sredine ovog stoljeća nadmašiti brojem govornika. Ta predviđanja i nisu daleko od istine uzmu li se u obzir činjenice o Kini kao najbrže rastućem svjetskom gospodarstvu te njezinoj sve važnijoj i aktivnijoj ulozi u svim važnim svjetskim procesima.

Prepoznat potencijal

Dopis Uprave za odgoj i obrazovanje MZOS-a u skladu je s naraslim svjetskim zahtjevima za učenje kineskog jezika za koji mnogi već danas smatraju da će postati sredstvo općeg sporazumijevanja..