Katica Konstantinović već 15 godina radi kao učiteljica. Radi u Osnovnoj školi Nikole Tesle, Mirkovci. Iako je učiteljski poziv primarni, dvije je godine predavala matematiku u višim razredima osnovne škole. Dugogodišnja je volonterka, državna instruktorica i trenerica voditelja u Savezu izviđača Hrvatske. Ovo je najnovija kolumna na Školskom portalu – učitelji od listopada 2016. godine svake srijede mogu pratiti događaje iz simpatične učionice i prijedloge ove kreativne učiteljice.
KREATIVNI KUTAK UČIONICE
Koliko je sati?
objavljeno: 8. ožujka 2017.

Pravedan, mudar, obožavan, ali strog.

Još se živo sjećam dana kad sam trebala biti dežurna učenica. Bila sam učenica 3. razreda i moja je dužnost bila „čuvati školu“ i zvoniti u pravo vrijeme. Svakome od nas to je bila velika stvar, ali… na hodniku je bio veliki analogni sat, a kazaljke nisu bile moje najbolje prijateljice. Svladati „čitanje sata na kazaljke“ uvijek mi je bilo problem.

Sad sam učiteljica i nikad ne nosim sat. Pametni telefoni, čuda tehnike, imaju digitalne satove. Ali, radeći s djecom, shvatila sam da nisam jedina koja je to teže svladavala.

Čitajući članke vezane uz struku, naišla sam i na jedan koji se bavi tom tematikom. Autorica je tvrdila kako se može učenicima olakšati svladavanje vještine čitanja vremena i to vrlo jednostavnim trikom.

Dovoljno je površinu analognog sata podijeliti na 12 dijelova (po 5 minuta) te svaki drugi dio obojiti drugom bojom.

Odlučila sam to isprobati. Uzela sam dva flomastera, rastavila papirnatu pokaznu uru i bojala dijelove. Zaključila sam da je žena bila u pravu.

  • Učenici će lakše shvatiti način očitavanja sati i minuta zahvaljujući bojama.

Očitavanje smo vježbali uz pomoć papirnatih ura koje su učenici sami izradili. O detaljima neću pisati. Tako se to radi već godinama, zar ne?

Nakon nekoga vremena uvela sam igru bingo.

Izradila sam kartice za uvježbavanje čitanja. Na jednoj stranici kartice je po 15 analognih ura, a na drugoj strani sam izmiješala analogne i digitalne ure. Na pločicama koje voditelj igre izvlači je popis svih sati koji se pojavljuju na učeničkim karticama.

U početku smo igrali polako, puno ponavljali, međusobno si pomagali, igrali u parovima, no kako je vrijeme prolazilo, a učenici postupno usvajali vještinu čitanja, i igra je postala puno dinamičnija i veselija.

Alat za izradu bingo kartica pronašla sam na web stranici senteacher.org. Izraditi kartice možete besplatno pa ih ispisati na pisaču ili ih spremiti u PDF te naknadno uređivati.

Piše: Katica KONSTANTINOVIĆ, učiteljica, OŠ Nikole Tesle, Mirkovci

Iako joj je učiteljski poziv primarni, dvije je godine predavala matematiku u višim razredima osnovne škole. Dugogodišnja je volonterka, državna instruktorica i trenerica voditelja u Savezu izviđača Hrvatske.