Zanimljivosti
VELIKI USPJEH OSNOVNE ŠKOLE LIPIK
Najljepši školski vrt u 2018. godini
objavljeno: 1. travnja 2019.

Školi je dodijeljena Zlatna povelja, novčana nagrada od 10 tisuća kuna, visokotlačni čistač Kärcher i zastava Najljepši školski vrt.

No, priča o uređivanju vrta i okoliša lipičke škole traje već godinama, govori nam ravnateljica Klaudija KOVAČ. Okoliš škole je velik, zasađen brojnim trajnicama, ljetnicama, grmljem i drvećem. Brigu o njegovu održavanju vode učenici škole uključeni u učeničku zadrugu Lipa, ali i učitelji, spremačice i domari. Jednostavno rečeno, svi.

 ✿  POTICATI RAD RUKAMA  ✿ 

U školskome voćnjaku površine 1200 četvornih metara zasađene su autohtone sadnice voćaka. Također, podigli su sjenicu u školskom dvorištu, dok su prošle godine napravili visoke gredice za povrtnjak. Domari su napravili drvenu konstrukciju i napunili je zemljom, učenici zasadili razno povrće, a likovna skupina oslikala je vanjski dio. Od šljiva se kuha pekmez na tradicionalan način, vani u kotlu, od jabuka radi sok i jabučni ocat, od povrća zimnica. Zasadili su i stotinjak sadnica aronija te razno bobičasto voće. Velike su površine oko škole travnjaci, gdje u proljeće nakon ubranih rascvjetalih maslačaka rade med.

Kroz učeničku zadrugu Lipa koju vodi učiteljica Anita DUJIĆ proizvodi se plasiraju i uči se model poduzetništva, poručuje ravnateljica škole:

– Smatramo važnim naše takoreći net-generacije poticati na rad rukama i boravak na otvorenome. Poučavanje poduzetništva, uz kreativnost, znači kod učenika razvijati inicijativu, neovisnost i timski rad, pozitivan odnos prema samostalnosti i budućem životu. U školskom se okolišu u izvannastavnim aktivnostima organizira kvalitetno provođenje vremena, a ujedno se poučava kako bi se trebale stvarati poželjne radne navike te voditi briga o vlastitu zdravlju i radnoj sposobnosti.

…………………….

Tri sekcije zadrugara

Najzaslužnija skupina učenika za prekrasan školski okoliš i uređen vrt svakako su školski zadrugari. Učenička zadruga Lipa osnovana je 2011. godine, a okuplja djecu u tri sekcije. Voćare vodi Stjepan BENKOVIĆ, a kreativnu sekciju Anita Dujić, koja s djecom izrađuje prigodne dekorativno-uporabne predmete, pakira proizvode te osmišljava i ukrašava ambalaže. Naposljetku, fotosekciju vodi Ivanka MATKOVIĆ.

Učenička zadruga aktivna je na smotrama i raznim lokalnim sajmovima. Rad zadruge vidljiv je na gradskim manifestacijama – Danima voćara, Božićnom sajmu, Županijskim smotrama učeničkih zadruga, Uskrsnom sajmu, Danu zdrave hrane i rekreacije te Danu škole. Na županijskim smotrama aktivno sudjeluju već četiri godine, gdje se zadrugari predstavljaju u voćarskoj i kreativnoj sekciji. Sudjelovali su na Državnoj smotri učeničkih zadruga, 2016. godine u Zadru.

Voditeljica zadruge Anita Dujić s djecom brine o vrtu na visokim gredicama gdje sade razno sezonsko povrće (mrkvu, ciklu, peršin, luk, papriku, rajčicu, patlidžan, salatu, špinat i ukrasne tikvice), a nađe se aromatičnog i ljekovitog bilja. Od povrća iz vrta rade veselu zimnicu i ajvar.

……………………

Atrij, prekrasan prostor unutar škole, godinama nije bio funkcionalan. Unazad godinu dana počelo je njegovo uređivanje te je mnogo toga napravljeno zahvaljujući zajedništvu, trudu, idejama i inicijativama učenika i svih djelatnika škole. Nakon rješavanja problema odvodnje slivnih voda i drenaže, pristupili su estetskom uređenju. Istodobno se rušila derutna područna škola, a dobivenu su staru ciglu očistili te je ugladili u stazice, opisuje Kovač:

– Uredili smo kamenjare, vrtne gredice, kutak za odmor i učionicu na otvorenome. To je prostor u kojem sad svi rado boravimo, učenici izlaze pod odmorom, odrađuje se izvanučionička nastava, a nakon učiteljske sjednice to je odličan prostor za team building.

✿   UČENJE IZ OKOLIŠA  ✿ 

U učionici na otvorenome djeca uče iz neposrednog okoliša. Upoznaju ljekovito bilje, a u radionicama istražuju kako ih najbolje iskoristiti. Svi djelatnici škole stoga primjećuju da je uređenje vlastitog vrta pozitivno utjecalo na osobni razvoj, zaštitu okoliša i društveno poduzetništvo. Učenici se raduju radnim akcijama, učenju na otvorenome, druženju i konzumaciji proizvoda koje su sami uzgojili i čije podrijetlo dobro poznaju. Na taj način stječu radne, ekološke i gospodarske navike, potiču marljivost, timski rad, inovativnost i poduzetnost. Osnovne potrebe djece za neposrednim druženjem, tjelesnom aktivnošću i boravkom na otvorenome danas su sve veće.

– Nagrada za najljepši vrt u cijelom zemlji kruna je našeg rada, raduje nas, ali i obvezuje. Otvorenje novog natječaja HRT-a održat će se u našoj školi, a Zlatnu će povelju sljedećem dobitniku uručiti jedan od naših učenika. Ponosna sam na našu školu, jer ovakvim projektima predstavljamo Grad i Županiju – zaključuje ravnateljica Klaudija Kovač.  [ IZ DRUGIH MEDIJA | Školske novine ]