Iz školskog svijeta
Sport koji razvija tijelo i um
objavljeno: 3. prosinca 2014.

PenjanjeAko ste ikada bili u blizini Nacionalnog parka Paklenica kod Zadra sigurni smo da ste vidjeli mnoštvo ljudi s karabinerima i užetom u rukama. To su penjači – osobe koje se bave penjanjem po stijenama. Put kojim se penjači uspinju na stijenu unaprijed je zadan, a naziva se ”smjer”.

Sportsko penjanje je disciplina koja se razvila iz alpinizma, a karakterizira je slobodno svladavanje penjačkih smjerova bez korištenja tehničke opreme za napredovanje, već se oprema koristi za sprječavanje eventualnih padova. Za razliku od alpinizma smisao sportskog penjanja je savladavanje što težih detalja stijene “slobodnom tehnikom” bez obzira na visinu uspona. Sportsko penjanje prakticira se na sportsko penjačkim smjerovima, koji su karakteristični karakterističnim ‘malom’ dužinom (8 – 40 metara) i unaprijed postavljenim sigurnim međuosiguranjima, čime su sportski smjerovi (kao i sportsko penjanje općenito) daleko sigurniji u odnosu na klasične alpinističke smjerove.

Lekcije iz penjanja primjenjuju se u životu

Svaki smjer nosi ocjenu po kojoj znamo koliko je sam uspon zahtjevan. Ocjenu i naziv smjera daje osoba koja se prvi put popela zamišljenom linijom i osigurala sportski smjer za daljnje penjanje.

Penjači tijekom tjedna ili za lošeg vremena treniraju u sportskim dvoranama, u kojima se nalaze umjetne stijene s umjetnim hvatištima. Za potrebe treninga razvijena je i ”boulder” disciplina – penjanje po stijenama visine do pet metara bez užeta ili drugog osiguranja, osim debele strunjače koja ublažava pad ili doskok nakon ispenjanog smjera.

Za uspješan uspon u bilo kojoj disciplini penjanja potrebno je dosta fizičke snage i izdržljivosti. Iz tog razloga penjači dosta pozornosti posvećuju pravilnoj i zdravoj prehrani. Osim snage i izdržljivosti penjanje razvija i fleksibilnost, a ujedno i smanjuje razinu stresa.

Za savladavanje težih penjačkih smjerova potrebna je i kvalitetna mentalna priprema te ta vrsta treninga odlično služi i u svakodnevnom životu gdje se susrećemo s brojnim izazovima. Penjači su uporne osobe, jer je za jedan težak smjer potrebno uložiti puno vremena i truda kako bi se savladao. Penjač iz svakog poraza uči u čemu je pogriješio te trenira um i tijelo kako to prilikom sljedećeg uspona ne bi ponovio. To je karakteristika koja nam jako dobro služi i u ostalim aspektima života.

Penjanje

I ti želiš probati penjanje?

U gotovo svakom većem gradu u Hrvatskoj postoji klub i dvorana gdje se može probati penjanje. Primjerice, u Zagrebu je to Fothija, a njihove dvorane nalaze se na Jankomiru (Zagrebački penjački centar) i u sklopu Zagrebačkog velesajma (boulder). U Splitu penjački klub Marulianus svoje treninge održava u dvorani u sklopu stadiona Poljud (boulder), a u Rijeci Riječki alpinistički klub, koji djeluje na adresi Dolac 9a.

Sve što ti od opreme treba za početak penjanja može se unajmiti u penjačkim dvoranama, a ako se nakon upoznavanja s penjanjem želite dalje baviti tim prekrasnim sportom instruktori će vam reći gdje i što trebate kupiti.

Foto: Luka Tambača