Jučer-danas-sutra
NOVA STUDIJA OTKRIVA
Tinejdžeri koji redovito koriste društvene medije manje su uspješni u školi
objavljeno: 13. rujna 2016.

Studija provedena među više od 12.000 petnaestogodišnjaka otkrila je da postoji ekvivalent razlike od nekoliko razreda između rezultata na testovima čitanja, matematike i znanosti kod učenika koji vrlo često koriste društvene medije i onih kojih ih ne koriste.

Ipak, učenici koji su odlazili online da bi igrali videoigre, umjesto da bi pričali s kolegama na društvenim mrežama, obično su postizali bolje rezultate u školi zato što im je ta aktivnost omogućavala da „primijene i usavrše“ vještine rješavanja problema koje su koristili u učionici.

Istraživanje provedeno na Royal Melbourne Institute of Technology otkriva da je uspješnost na testovima iz matematike onih koji su dnevno provodili vrijeme na društvenim mrežama bila 20 bodova niža od učenika koji uopće nisu koristili društvene mreže.

Ali, podaci objavljeni u časopisu International Journal of Communication pokazuju da bi taj rezultat mogao biti preokrenut online igranjem – učenici koji se svakodnevno igraju online postizali su natprosječne rezultate u znanosti, matematici i čitanju, i do 17 bodova iznad prosjeka.

Profesor Alberto POSSO, autor izvještaja, rekao je:

„Kada igrate online igre, vi rješavate zagonetke da biste došli do sljedeće razine, a to uključuje korištenje i općeg znanja i vještina iz matematike, čitanja i znanosti kojima vas vaši učitelji poučavaju tijekom dana. Učitelji bi trebali razmisliti o uvođenju popularnih videoigara u poučavanje – osim, naravno, nasilnih igara.“

Profesor Posso je također ohrabrio škole da iskoriste popularnost društvenih medija kod tinejdžera tako da nađu načine kako bi uvrstili društvene mreže, a pogotovo Facebook, u svoje poučavanje.

Podaci pokazuju da ljudi u dobi od 16 do 24 godine u prosjeku provode više od 27 sati tjedno na internetu.

Prethodna istraživanja upozorila su na moguće negativne efekte poput depresije i društvene izolacije, ali znanstvenici su također povezali sve veće korištenje interneta među tinejdžerima s pozitivnim trendovima. [ IZ STRANIH MEDIJA | telegraph.co.uk ]