Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autora zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).​
ZA BISTRE I ZNATIŽELJNE GLAVE
Anegdote i manje znane sitnice iz života poznatih glazbenika
objavljeno: 3. studenoga 2016.

KOJI JE SLAVNI VIOLINIST PROKOCKAO SVOJ INSTRUMENT?

Niccolò PAGANINI, najveći violinist virtuoz svih vremena, svojim je temperamentnim sviranjem i magičnom pojavom izazivao oduševljenje publike. Kružile su priče da je, poput Fausta, svoju dušu prodao vragu. Ali, bio je i veliki avanturist, lutalica, ljubavnik i hazarder. Jednom je prigodom u Livornu prokockao čak i svoju violinu. Tada mu je neki bogati mecena i štovatelj njegove umjetnosti poklonio sjajan i rijedak instrument iz radionice Giuseppea Guarnerija. Na toj je violini svirao sve do smrti.

 NEKA VAM ONDA KRAVA PJEVA

Jedna je bogata vlastelinka pozvala našu slavnu opernu pjevačicu Milku TRNINU (1863. – 1941.) da pjeva na njezinu rođendanu. Kada je primadona zatražila visok honorar, u dobrotvorne svrhe, vlastelinka se zaprepastila:

– Pretjerali ste! Za taj bih novac mogla kupiti rasnu kravu!

Na to joj je Milka Trnina mirno odgovorila:

– E, pa onda kupite kravu pa neka Vam ona pjeva na rođendanu!

PRAVI PUT ZA PARIZ

 

Mjesec dana nakon dolaska u Rim, gdje je trebao usavršiti svoje poznavanje glazbe, tada mladi skladatelj Hector BERLIOS (1803. – 1869.) dobio je obavijest da se njegova zaručnica u Parizu udala. Zacrnilo mu se pred očima i odlučio joj se surovo osvetiti. Namjeravao se odmah vratiti u Pariz, najprije ubiti bivšu zaručnicu, pa njezinu majku (za koju je čuo da je sve zakuhala ), zatim suparnika i na kraju sebe. Za ostvarenje te namjere kupio je dva pištolja i krenuo prema Parizu. Ali, kad je stigao do Genove, otkrio je da je to divan grad s ljubaznim stanovništvom u kojem se dobro jede. Potom je otputovao u Nicu i tu proveo tri najljepša mjeseca u životu, kako je zabilježio u dnevniku. Zaručnicu je posve zaboravio, a strašna osveta nije mu više pala napamet. Sva je sreća da je krenuo u Pariz baš tim putem. A da nije?

BUCMASTA TOSCA

 

Kad se zvijezda atenske opera iznenada razboljela uoči premijere “Tosce”, uprava opere je hitno morala naći zamjenu. Odlučili su da to bude mlada Maria Anna Sophia Kalogeropoulos kasnije poznata kao Maria CALLAS (1923. – 1977.). U to je vrijeme Maria imala podosta kilograma viška. Kad se spremala izići na pozornicu, čula je jednog scenskog radnika kako govori o njoj:

– Kako slonica može biti Tosca? Ovoj slonici to nikad neće poći za rukom!

Kad je to čula, Maria Callas se vratila nekoliko koraka unazad, zgrabila tog radnika za vrat, jednim mu potezom poderala košulju i udarila ga po licu. Dok je jadnik ležao krvava nosa, ona je uzdignute glave, skrivajući bijes i tremu, stupila na scenu. Nagrađena je ovacijama publike. ”Slonica” je ipak postala Tosca.

KAKO JE SKLADAO HAYDN

Njemački skladatelj Joseph HAYDN nije mogao skladati ako sve nije bilo u najvećem redu. Oblačio bi svoje najljepše odijelo i tek tad mogao skladati. Jednom kad nije mogao naći svoju periku, uzviknuo je:

– Ako je odmah ne nađem, zauvijek ću izgubiti zvukove koje baš sada čujem!

SKLADBA ZA PSA

Mladi glazbenik Arthur Sullivan (1842. – 1900.) krenuo je jednoga dana u posjet svom prijatelju skladatelju Gioacchinu ROSSINIJU (1792. – 1898.). Zatekao ga je kako sjedi za klavirom svirajući zaneseno neku skladbu. Sullivanu se to što je čuo jako svidjelo i upita prijatelja:

– Koja je to skladba? Još je nosam čuo! Je li to nešto novo?

– Mom je psu danas rođendan. Ja mu svake godine kao poklon napišem jedno djelo i uvijek mu se svidi. Vidi ga kako uživa!

U SJENI BROJA 13

Slavnog njemačkog skladatelja i dirigenta Richarda WAGNERA (1813. – 1883.) cijeli je život proganjao broj 13. Rođen je 13. godine 19. stoljeća (1813.), a zbroj znamenaka te godine je isto tako 13. U njegovu imenu i prezimenu ima 13 slova. Prvi javni nastup imao je 1831. godine, čiji je zbroj znamenaka jednak 13. Operu “Tannhauser” završio je 13. travnja, a izvedena je 13. ožujka 1861. Zatim, 13. kolovoza 1876. godine bila je prva izvedba njegovog “Prstena Nibelunga”. Napisao je 13 opera, bio je u progonstvu izvan Saske 13 godina, a umro 13. dana u mjesecu ( 13. veljače) 13. godine nove njemačke konfederacije.

 OPIJENOST PRIRODOM

Austrijski dirigent i skladatelj Gustav MAHLER (1860. – 1911.) zbog brojnih dirigentskih obaveza nije imao puno vremena za rad na svojim djelima pa je željno čekao ljetni odmor koji je uglavnom provodio u austrijskim Alpama. Kada ne bi skladao, vrijeme je provodio u šetnji planinskim vrhovima. Jednom je šetao s prijateljem i primijetio da on zadivljeno gleda prirodu koja ih okružuje.

– Dragi moj – rekao mu je Mahler – ne trudite se toliko! Prizor koji je pred Vama ja sam već skladao.

…………………

PRIREDILA:Snježana STANIN

Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autora zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).