Snježana Stanin je nastavnica mentorica. Predaje fiziku u Osnovnoj školi Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Jedna je od autora zbirki Fizika oko nas za 7. i 8. razred. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća fizike za osnovne i srednje škole Zadarske županije. Autorica je triju radijskih kvizova (više od 200 emisija).​
ZA BISTRE I ZNATIŽELJNE GLAVE
Taj čudesni ZOO svijet
objavljeno: 11. ožujka 2016.

Okrutni pingvini ■  Modri pingvini, koji izgledaju simpatično, ponašaju se okrutno prema svojim srodnicima. Često izaberu jednog između sebe i gurnu ga u more kako bi provjerili ima li u blizini tuljana, njihovih smrtnih neprijatelja. Ako izroni, ostali znaju da je njihov odlazak u more siguran, a ako postane plijen tuljana, odgegaju dalje u potrazi za sigurnijim mjestom. 

Kakva je to zmija čistačica? 

Biolozi u SAD-u otkrili su da američka ušata sova za održavanje čistoće u svom gnijezdu koristi jednu vrstu zmije sljepića. Kandžama podigne zmiju sa zemlje i odnese je u svoje gnijezdo, gdje ona vrijedno uništava insekte i parazite. Znanstvenici koji su promatrali 77 sovinih gnijezda s mladuncima u njih 13 našli su male sljepiće koji inače žive na zemlji, gdje se hrane larvama mrava i termita. Znanstvenici su došli do još jednog zanimljivog otkrića: mlade sove u čijim su gnijezdima živjeli sljepići rasle su brže i bolje od vršnjaka u čijim gnijezdima nije bilo sljepića. I smrtnost je među njima bila mnogo rjeđa. Ta mala ušata sova zanimljiva je i po tome što je neko vrijeme svog života crvenkasta, a zatim crna ili sivkasta. Hrani se svim vrstama insekata, sisavaca i ptica, a ako joj čovjek uznemiri gnijezdo, napast će i ga, i to oči.

Kako čvorci i vrane održavaju čistoću?

Većina ptica se kupa u vodi kako bi održala čistoću tijela, ali ima i onih, kao što su kokoši, fazani i prepelice, koji čistoću održavaju kupanjem u pijesku ili prašini. Ali, najčudniji je način održavanja čistoće koji izvode čvorci i vrane – kupanjem mravima. Te se ptice „kupaju“ na mjestima koja vrve od mrava. Ponekad uzmu mrave u kljun, zgnječe ih i ćušnu sebi u perje, a ponekad samo miruju i puštaju da im mravi mile po tijelu. Mravlja kiselina koju mravi luče djeluje kao insekticid, a uz to im i osvježava perje.

Mogu li vampiri biti požrtvovni? 

Znanstvenici su došli do zaključka da je šišmiš vampir (Desmodus rotundus) jedna od najosjećajnijih životinja na svijetu. Ako neki od njih tri dana zaredom ne nađe hranu, prijeti mu smrt. Ali, tada priskače u pomoć neki njegov srodnik koji mu, povrativši, poklanja malo krvi koju je upravo posisao nekoj životinji. U kolonijama vampira (20-40 članova) živi i poneki ljenčina koji, nakon što je svoje srodnike iscijedio do posljednje kapi krvi i više nema od koga dobiti hranu, i sam ugiba.

Upotrebljavaju li životinje alat?

Iako se uporaba alata pripisuje ljudima i kaže se da je to ono čime se razlikuju od životinja, znanstvenici su odavno zapazili da i neke životinje, čak i insekti, znaju koristiti alat za obavljanje najjednostavnijih poslova, najčešće za dobavljanje hrane. Tako, na primjer, morska vidra, kada ogladni, zaroni i s morskog dna iznese školjku i kamen. Na površini legne na leđa, kamen postavi na trbuh i školjku, držeći je prednjim šapama, udara 35 do 40 puta o kamen dok je ne razbije. Zatim kamen stisne šapom, zaroni ponovno, izvadi novu školjku i razbije je na isti način. Dupini koriste morske spužve da bi zaštitili svoje šiljaste njuškice dok pretražuju morsko dno u potrazi za hranom. I ne samo to, svjesno biraju zaobljene, a ne ravne spužve kako bi im njuška bila zaštićena sa svih strana. Tim načinom zaštite ženke poučavaju jedna drugu, što je zanimljivo otkriće. Slonovi znaju surlom držati granu i njome počešati leđa i stražnji dio trupa koji surlom ne mogu dohvatiti. Egipatski orao lešinar u kljunu nosi kamen i s visine ga baci na nojevo jaje i razbije ga. Darwinova zeba s otoka Galapagos držeći u kljunu kaktusovu bodlju vadi iz rupa na kori drveta insekte. Ženka jedne vrste ose nabacuje zemlju preko svojih jaja, prethodno sitneći zemlju kamenčićem koji drži u vilici.

Ugljen za doručak 

Jedini primat koji jede ugljen je kolobo (Colobus kirkii) iz Zanzibara. To čini da bi otklonio otrovno djelovanje lišća kojim se hrani.

Pametni magarci

Suprotno od ukorijenjenog mišljenja, magarci spadaju u najpametnije kopitare. Oni, na primjer, dlakama na bradi probaju je li kroz žičanu ogradu puštena struja, a na opasno mjesto stupaju samo kad vlasnici prijeđu preko njega.

……………………………..

ZANIMLJIVOSTI IZ ZOO SVIJETA

■ Čaplja ponekad na površinu vode baca uhvaćenog kukca i onda „peca“ ribe koje vole te kukce i pokušaju ga progutati.

■ Kada pingvin odabere svoju partnericu, to pokaže tako što joj pred noge otkotrlja kamen.

■ Osim što su inteligentna bića, dupini su i romantični, pokazuju istraživanja britanskih znanstvenika. Kada se udvaraju ženki, donose im u ustima buket algi.

■ Gusjenica prosječne veličine ima 2000 mišića.

Aj, aj, mali neobični lemur, rijetki madagaskarski prstaš ili Daubentonia madagascariensis s velikim klempavim ušima koji živi na Madagaskaru često svoj veliki čupavi rep koristi kao pokrivač.

■ Mladunče koale koje tek dođe na svijet maleno je kao zrno graha.

■ Svinje su nevjerojatno glasne životinje. Skviče jačinom od 100 do 115 decibela, dok mlazni avion pri uzlijetanju proizvodi nekih 112 decibela.