Nesvrstani
Sve tajne nevena
objavljeno: 27. ožujka 2014.

Među domaćim ljekovitim biljkama neven (Calendula officinalis) zauzima posebno mjesto. Još je od antičkih vremena u biljnoj medicini jedna od poznatijih biljaka. Rabili su ga još stari Egipćani i iz Egipta je prenesen u Europu. Rimljani su vjerovali da cvjeta svakog mjeseca, pa su ga nazvali Calendula. Taj naziv potječe od latinske riječi kalende što znači  prvi dan u mjesecu. Iako je jednogodišnja biljka, neven se sam pobrinuo za svoju dugovječnost. Kad procvjeta, njegovi cvjetovi sami raspršuju svoje sjeme. Zahvaljujući karakterističnu mirisu, cvjetovi nevena imaju moć rastjerivanja kukaca i biljnih štetočina. Zbog toga se ta biljka često i sadi u vrtovima. Neven je i prilično pouzdan prognostičar vremenskih prilika. Ako se njegovi cvjetovi ne otvore poslije sedam sati ujutro, toga će dana vrlo vjerojatno padati kiša.

NevenJednogodišnja je biljka dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Listovi su dlakavi i izmjenično raspoređeni. Cvjetovi su žuto-narančaste boje, promjera od 2 do 5 cm. Cvate od proljeća do jeseni, a u primorju i cijelu godinu. Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali je rasprostranjen i po cijeloj Europi. Raste i uzgaja se u vrtovima, a samonikao se može pronaći uz putove i plotove.

Kao lijek se upotrebljavaju uglavnom cvjetovi koji se skupljaju i suše na propuhu, u tankom sloju i na temperaturi do 35 °C. Zahvaljujući tome što je bogat flavonoidima, karotenoidima, saponinima, polisaharidima i eteričnim uljima, neven se smatra gotovo jedinstvenim sredstvom za rješavanje kožnih problema. Njegove su latice najvrednije jer sadržavaju velike količine eteričnih ulja, tanine, šećere, likopen i proteine. Sadržavaju i pigmente karotenoide koji cvjetovima daju divnu zlatnožutu ili jarko narančastu boju.

Neven ima antivirusno, antibakterijsko i antifungalno djelovanje. Njegova primjena može biti vanjska i unutarnja, i to u liječenju akna, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemeroida, herpesa zostera, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, opeklina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana (gnojnih rana), rana koje teško zacjeljuju, ugriza i uboda kukaca. Neven se danas može naći u mnogim proizvodima: uljima, mastima, kremama i balzamima.

Evo kako sami možete napraviti nevenovu kremu. Za to vam je potrebna podloga, tj. krema, nevenovo ulje i malo eterična ulja naranče.

Postupak

Neven1. Izvažemo 500 g kreme (belobazu ili neku kremu s hidratantnom podlogom).

2. Izvažemo 100 g nevenova ulja.

3. U plastičnu posudu stavimo kremu i nevenovo ulje.

4. Električnom miješalicom miješamo smjesu.

5. Izvažemo 10 – 15 g eterična ulja naranče.

6. Polako, uz miješanje, dodajemo eterično ulje naranče kako bi krema imala ugodniji miris.

7. Električnom miješalicom miješamo smjesu 10 minuta dok ne dobijemo finu emulziju.

8. Vatom natopljenom alkoholom obrišemo posudicu za kremu kako bismo je dezinficirali i punimo je emulzijom.

S obzirom na to da u kremu ne stavljamo konzervans, potrebno ju je držati u hladnjaku kako se ne bi pokvarila, a i emulzija će biti stabilnija. Krema omogućuje koži normalno disanje i lako se ispire. Upotreba: kremu nanijeti u tankom sloju 2 – 3 puta na dan. Namjena: smiruje upalne procese na koži, ubrzava zacjeljivanje rana i opeklina, blagotvorno djeluje na upaljene i proširene vene, daje vlažnost koži, pa se može upotrebljavati za zaštitu zdrave kože i njegu suhe.

Autorica članka: Marija Sedlar