U Našicama i Osijeku predstavljena je monografija Dora Pejačević – Životi i svjetovi Domagoja Marića u izdanju Školske knjige. Monografija je posvećena liku i djelu najvažnije hrvatske skladateljice Dore Pejačević i sadržava manje poznate i nepoznate detalje iz njezina vrlo zanimljivog privatnog i profesionalnog života.
Skladateljičin buran i kratak životni vijek ispisan je u sedam poglavlja, a monografija je obogaćena pismima, novinskim člancima i fotografijama iz međunarodnih arhiva i privatnih kolekcija. Stoga čitateljima omogućuje iznimno vrijedan uvid ne samo u skladateljičin život nego i u političku, društvenu i kulturnu povijest Hrvatske.
Pred mnogobrojnom publikom u višenamjenskoj dvorani Zavičajnog muzeja Našice u obnovljenom dvorcu Pejačević u četvrtak, 17. listopada, u 18 sati svečano je predstavljena monografija Dora Pejačević – Životi i svjetovi posvećena životu i djelu Dore Pejačević, jedne od najvažnijih hrvatskih i svjetskih skladateljica. Predstavljanje su vodili urednici monografije Sonja Miličević Vukelić i Goran Bukan Breberić iz Školske knjige, a uz autora Domagoja Marića o monografiji su govorili i dr. sc. Nada Bezić, voditeljica knjižnice Hrvatskoga glazbenog zavoda u Zagrebu, te dr. sc. Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice.
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su članovi Tamburaškoga komornog sastava Osnovne glazbene škole Kontesa Dora uz prof. Deana Koprija, a učenik Fran Zavada izveo je Dorinu skladbu Ljubice iz klavirskog ciklusa Život cvijeća, op. 19. Učenici Osnovne škole Dore Pejačević interpretirali su pjesmu Zapis na brezovoj kori i čitali odabrane odlomke iz skladateljičina pisma prijateljici Rosi Lumbe-Mladoti. Uz mlade glazbenike, u povijesnim su kostimima zaplesali članovi kazališne sekcije HKD-a Lisinski Našice.
Sljedećeg dana, 18. listopada, u 13 sati monografija je predstavljena u Muzeju Slavonije u Osijeku. Osijek je imao vrlo važnu ulogu u životu Dore Pejačević, a njezinu neraskidivu vezu s tim gradom potvrdili su i mnogobrojni posjetitelji. Uvodnu riječ održala je ravnateljica Muzeja Slavonije Zdenka Predrijevac. Autoru Domagoju Mariću, urednicima i recenzentici na osječkom predstavljanju monografije pridružila se i važna suradnica u stvaranju monografije dr. sc. Marina Vinaj, muzejska savjetnica i voditeljica knjižnice Muzeja Slavonije. U glazbenom dijelu programa učenik Glazbene škole Franje Kuhača Marko Balentić izveo je Dorinu skladbu Ruža iz klavirskog ciklusa Život cvijeća, op. 19.
U pripremi je i izdanje monografije na engleskom jeziku kojim će se pokazati da i Hrvatska, uz ostatak svijeta, cijeni međunarodnu važnost i aktualnost opusa te prerano preminule hrvatske skladateljice.