Aktualno
♦ OŠ IVANA BENKOVIĆA, DUGO SELO ♦ OŠ KRALJA ZVONIMIRA, SEGET DONJI ♦
Inovacije i izvrsnost u obrazovanju
objavljeno: 10. prosinca 2024.

Početkom prosinca Split je bio domaćin četvrtog izdanja ENTER konferencije, a središnja je tema bila Izvrsnost i inovacije u obrazovanju. Skup je okupio stručnjake i edukatore iz Hrvatske i inozemstva: Pedagoški fakultet u Kopru, Slovenija; Trondheim Science Center, Norveška; Heureka, Finnish Science Centre, Helsinki, Finska; Space Education Center, Latvija; Vizium, Latvija; Daugavpils Innovation Centre, Latvija; Liepaja Education Department, Latvija.  

Cilj je međunarodne konferencije ENTER4 međusobna inspiracija i podrška razmjenom ideja i primjera dobre prakse, umrežavanje sa sebi sličnim i različitim te unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja. Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, organizator konferencije, ostvario je suradnju s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Splitsko-dalmatinskom županijom dok su dodatni pokrovitelji, između ostalih Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, pridonijeli visokom standardu ovog događanja.

Domaćin konferencije Ivica ZELIĆ, ravnatelj Centra izvrsnosti SDŽ-a, označio je početak trodnevnog programa bogatog stručnim predavanjima i radionicama. U uvodnim je govorima istaknuto kako obrazovanje nije samo prijenos znanja, već ključan alat za oblikovanje društva spremnog za suvremene izazove. Među brojnim uglednim predavačima posebno su se istaknuli Božo SKOKO, hrvatski stručnjak za komunikacije, te Harri MONTONEN iz Finske koji su sudionicima predstavili napredne pristupe u obrazovanju darovitih učenika pokazujući kako kreativnost i inovacije mogu transformirati školski sustav.

Konferencija je okupila 480 sudionika iz različitih područja obrazovanja, uključujući znanstvenike, ravnatelje, stručne suradnike, učitelje i nastavnike koji su sudjelovanjem u 71 predavanju, 8 radionica te 21 poster-prezentaciji imali priliku vidjeti kakve se sve suvremene metode primjenjuju u praksi. Posebno je naglašena važnost umrežavanja i suradnje na svim razinama – od lokalne do međunarodne, a s ciljem stvaranja sustava koji potiče izvrsnost i prilagodljivost.

OBRAZOVANJE KAO TEMELJ NAPRETKA

Božo Skoko, profesor s Veleučilišta Edward Bernays, istaknuo je u svom predavanju „Snaga nacionalnog identiteta i brend države – uloga obrazovanja“ kako obrazovni sustav ne služi samo prijenosu znanja, već i očuvanju nacionalnog identiteta i jačanju globalnog položaja države. Njegova poruka da obrazovanje može biti moćan alat u promociji kulturne baštine i pripremi za globalne izazove odjeknula je kao važna smjernica za daljnji rad.

Iz Finske je stigla dodatna inspiracija. Harri “Heko” Montonen, predstavnik poznatog Znanstvenog centra Heureka u Helsinkiju, govorio je na temu „Fake Magic Science“. Interaktivnim i kreativnim pristupom pokazao je kako znanost može postati dinamična i zanimljiva učenicima svih dobnih skupina potičući ih na kritičko razmišljanje i istraživački duh.

Prvi je dan završio predavanjem Ivice ZELIĆA, ravnatelja Centra izvrsnosti SDŽ-a, koji je iznio pregled obrazovnih inicijativa s temom „Što očekivati?“. Njegov je govor usmjerio pažnju na potrebu učestale prilagodbe obrazovnog sustava modernim izazovima ističući da je ulaganje u mlade ključ za budući napredak društva.

RAZNOLIK I DINAMIČAN PROGRAM

Tijekom trodnevne konferencije predstavljeni su projekti iz hrvatskih škola koji su promovirali mentalno zdravlje i STEM aktivnosti. Još je jednom naglašeno kako inovacije u obrazovanju mogu značajno pridonijeti razvoju kritičkog mišljenja i kreativnosti kod darovitih učenika.

Drugog su dana konferencije sudionici sudjelovali u interaktivnim radionicama i predavanjima. Posebno je bilo zanimljivo predavanje „Djeca jučer, danas, sutra“ dr. Ranka RAJOVIĆA o razvoju dječje inteligencije i očuvanju mentalnog zdravlja u digitalno doba. Zanimljiva su bila i međunarodna iskustva u radu s darovitim učenicima, poput norveškog modela obrazovanja koji je istaknuo važnost strukturirane podrške i inovativnih pristupa. Fokus je bio na socio-emocionalnoj podršci darovitima, inovacijama u obrazovanju, integraciji tehnologije i kreativnosti tijekom obrazovnih projekata. Sekcija posvećena iskustvima iz Norveške i Latvije ponudila je uvid u napredne modele rada s darovitima, uključujući integraciju STEM-a u kurikule i suradnju škola sa znanstvenim centrima.

Na održanim su radionicama zanimljive bile mogućnosti primjene digitalnih alata, umjetne inteligencije i poduzetničkih vještina u obrazovanju, kao i očuvanje tradicije kreativnim izražavanjem.

UMREŽAVANJE ZA BOLJE OBRAZOVANJE

Osim stručnih predavanja, ENTER4 konferencija bila je platforma za umrežavanje stručnjaka i razmjenu ideja.

Jedan je od važnijih ciljeva bio unaprjeđenje sustava identifikacije i podrške darovitim i visokomotiviranim učenicima. Sudionici su podijelili iskustva u implementaciji personaliziranih obrazovnih programa i naglasili važnost sustavnog pristupa koji uključuje učitelje, roditelje, stručne suradnike i lokalne zajednice.

Diskusije su, također, otvorile prostor za razmatranje novih programa i inicijativa koji će unaprijediti suradnju na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini.

Stvaranje mreža škola i obrazovnih institucija za razmjenu znanja i organizaciju zajedničkih radionica istaknuto je kao ključan korak u unaprjeđenju obrazovnog sustava.

CENTAR IZVRSNOSTI SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE: POTPORA DAROVITIMA

Organizator konferencije Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije od 2016. godine predano radi na razvoju potencijala darovitih i visokomotiviranih učenika. Projektima, poput ENTER konferencije, Centar potiče inovativnost i izvrsnost pružajući podršku nastavnicima, učenicima i roditeljima.

Ova je konferencija započela kao inicijativa „Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima“, ali je s vremenom proširila fokus na šire aspekte obrazovnih inovacija. CI SDŽ-a postavlja nove standarde u obrazovanju razvojem personaliziranih pristupa, poticanjem regionalne suradnje i prilagodbom globalnim obrazovnim trendovima.

POGLED PREMA BUDUĆNOSTI

Najavljeno će peto izdanje ENTER konferencije, prema najavama, donijeti još više sadržaja i inovacija. Održanim skupom u Splitu, Konferencija je ponovno dokazala kako obrazovanje nije samo alat za prijenos znanja, već ključ za oblikovanje društva koje je spremno suočiti se s izazovima budućnosti. Uz stručna predavanja, razmjenu ideja i suradnju ENTER konferencija postavlja temelje za obrazovni sustav koji prepoznaje i osnažuje potencijale svih učenika.

Ivica Zelić, ravnatelj Centra izvrsnosti SDŽ-a, najavio je i skorašnje otvaranje regionalnog znanstvenog centra za obrazovanje darovitih učenika koji će djelovati u sklopu Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije. Ovaj centar, nazvan Jadranski regionalni znanstveni centar, bit će usmjeren na razvoj vještina u područjima STEM-a, informacijsko-komunikacijskih tehnologija, poduzetništva i aktivnog građanstva.

■ Napisale: Gabriela GOLUBIĆ, školska knjižničarka mentorica, OŠ Ivana Benkovića, Dugo Selo | Tatjana ŠIJAKOVIĆ KATARINČEK, školska knjižničarka mentorica, OŠ Kralja Zvonimira, Seget Donji  | Fotografije – Izvor: Centar za izvrsnost Splitsko- dalmatinske županije i privatni album Golubić | Šijaković ■