Aktualno
♦ OD 5. DO 22. STUDENOGA 2024. ♦
Izložba „Dragi Lastane!“i stručni skup „Časopisi za djecu i mlade…“
objavljeno: 31. listopada 2024.

U povodu 70. obljetnice izlaženja Modre laste, 5. studenoga u 14 sati otvaramo izložbu o ovome čuvenom časopisu, jednome od najdugovječnijih u Hrvatskoj, uz koji su stasali naraštaji hrvatskih učenika.

U suradnji s Hrvatskim školskim muzejomHrvatskom udrugom školskih knjižničara i nakladničkom kućom Školska knjiga, organiziramo izložbu Dragi Lastane! koja će se u prostoru Knjižnice moći pogledati do 22. studenoga ove godine.

fondu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu pohranjena su sva izdanja Modre laste, časopisa koji je oblikovao naraštaje mladih. Na izložbi Dragi Lastane! prisjetit ćemo se tih izdanja, a uz primjerke iz fonda NSK, izložbene panoe, dokumentarni film Irene Škorić i druge interaktivne sadržaje te radionice, prezentirati nastanak i razvoj časopisa u koji je utkano znanje brojnih stručnjaka iz različitih područja djelovanja.

Izložba se organizira uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Autorice su projekta Maja PRISELAC i Kristina ROMIĆ iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, kustosice i autorice izložbe Jozefina ĆURKOVIĆ, Vanja JAJIĆ, Melita POVALEC i ANA PEHAR iz Školske knjige, a stručna suradnica i autorica predgovora dr. sc. Štefka BATINIĆ iz Hrvatskog školskog muzeja.

STRUČNI SKUP „Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju“

Stručni skup Časopisi za djecu i mlade: vrata u svijet mašte i partneri u obrazovanju u organizaciji Hrvatskoga školskog muzejaHrvatske udruge školskih knjižničara, nakladničke kuće Školska knjiga i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održat će se 20. studenoga 2024. godine od 10.30 do 13 sati u malome predvorju NSK i okupit će stručnjake iz različitih područja radi rasprave o ulozi časopisa za djecu i mlade u obrazovanju i odgoju.

Skup se održava u sklopu izložbe Dragi Lastane! u povodu 70. obljetnice izlaženja Modre laste, jednoga od najdugovječnijih časopisa u Hrvatskoj, uz koji su stasali naraštaji hrvatskih učenika.

Organizatori ovoga skupa namijenili su ga knjižničarima, učiteljima, pedagozima, urednicima časopisa i svima koji se bave temom obrazovanja. Svrha je istaknuti važnost dječjih časopisa kao medija koji ne samo da potiču kreativnost i maštu već i služe kao suradnici u procesu obrazovanja. Sudionici će imati priliku čuti primjere dobre prakse i sudjelovati na okruglome stolu i raspravama s uglednim stručnjacima.

Ako ste zainteresirani za ulogu časopisa u obrazovanju, želite saznati više o aktualnim trendovima ili podijeliti svoja iskustva, slobodno se možete prijaviti na sudjelovanje pomoću poveznice https://forms.office.com/e/eZfBizQDjy. Sudjelovanje je na Skupu besplatno.

Sudjelovanjem na skupu pridonijet ćete važnoj raspravi o odgojno-obrazovnim temama i upoznati se s najnovijim praksama u korištenju časopisom kao edukativnim alatom.

BOGATI PROGRAM SKUPA

Program stručnoga skupa započet će okruglim stolom na kojem će se razgovarati o časopisima za djecu i mlade, s posebnim naglaskom na Modru lastu. Na okruglome stolu sudjelovat će prof. dr. sc. Igor DUDA, redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Petra POŽGAJ, asistentica na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, Željka Horvat-VUKELJA, književnica, dramaturginja i urednica Modre laste od 1986. do 2014. godine, te doc. dr. sc. Boško PICULA, politolog i filmski kritičar.

Okrugli stol moderirat će dr. sc. Štefka BATINIĆ, kustosica Hrvatskoga školskog muzeja.

  Nakon okrugloga stola slijede izlaganja koja će prikazati primjere dobre prakse u radu s dječjim časopisima. Prvo izlaganje održat će Mateja LONČAR koja će se baviti temom „Odgoj u Modroj lasti (1966. – 1976.): socijalistički čovjek i(li) kapitalistički tinejdžer?“, analizirajući ulogu Modre laste u odgoju socijalističkih građana i odgovoru na tinejdžerske interese.

  Nakon toga Iva KORDIĆ i Lina MALEK održat će izlaganje pod nazivom Lastan kao influencer nekada i danas, gdje će govoriti o značaju lika Lastana u životima mladih tijekom povijesti i njegovoj mogućoj suvremenoj ulozi na platformama poput YouTubea i TikToka.

  Sljedeće izlaganje pod nazivom „Novinarska družina i školski list“ održat će Anita ŠOJAT, koja će se osvrnuti na rad novinarskih družina u školama i proces stvaranja školskih listova.

  Vanja JURILJ potom će održati izlaganje pod nazivom „Školski list: i zrcalo i kreator školske stvarnosti“, u kojem će objasniti kako školski list može istodobno pratiti i oblikovati školsku stvarnost.

♦  Završno izlaganje dr. sc. Branke RUDMAN, prof. savjetnice, predstavit će primjer dobre prakse primjene časopisa Modra lasta u nastavi hrvatskoga jezika u cjelodnevnoj školskoj nastavi. Veselimo se zajedničkomu dijeljenju znanja i iskustava! [ IZVOR: nsk.hr ]