Aktualno
♦ OŠ „IVAN BENKOVIĆ”, DUGO SELO ♦
Sedma Međunarodna nastavnička konferencija
objavljeno: 11. prosinca 2024.

Sedma po redu Međunarodna nastavnička konferencija u organizaciji Asocijacije najboljih nastavnika i lidera regije održana je prvi put u Republici Hrvatskoj, u Velikoj Gorici, zaslugom odgojiteljice DV „Ciciban” iz Velike Gorice, Katarine ŠERAVIĆ LOVRAK koja je na Šestoj Međunarodnoj nastavničkoj konferenciji ovog proljeća u Banja Luci dobila priznanje Najbolji nastavnik.

Osnivačica Asocijacije Željana RADOJIČIĆ LUKIĆ na svečanom je otvorenju ove Sedme Međunarodne konferencije ponovno istaknula važan cilj ovih susreta: umrežavanje i zajedništvo odgojno-obrazovnih djelatnika. Na svečanom otvorenju poticajnim riječima obratila se i predstavnica Grada Velike Gorice Arijana MATAGA TINTOR, koja je viša savjetnica za odgoj i obrazovanje.

U četiri aktivna radna dana pod motom „Svijet obrazovanja briše granice” sudjelovalo je 215 sudionika iz šest država regije. Sedamdesetak sudionica bilo je iz Hrvatske.

Od Sajma obrazovanja, svečanog otvorenja, obilaska odgojno-obrazovnih ustanova na području Velike Gorice (DV „Ciciban”, OŠ Eugena Kumičića, OŠ Eugena Kvaternika, Gimnazija Velika Gorica,  Centar za djecu, mlade i obitelj), plenarnih izlaganja, panel rasprava, raznolikih radionica, snimanja video-spota neslužbene himne Konferencije s pjesmom „Lavina” Jacquesa Houdeka, obilaska Turističko-edukativnog centra u Novom Čiču do obilazaka znamenitosti U Velikoj Gorici i Zagrebu te druženja sudionika u Velikoj Gorici i Zagrebu razmijenilo se mnogo odgojno-obrazovnih ideja, potaknulo se na promišljanje o zajedničkim poteškoćama koje tište odgojitelje, učitelje, stručne suradnike i ravnatelje odgojno-obrazovnih ustanova u zadnje vrijeme te traženju rješenja za iste.

Na ovoj Konferenciji priznanja NAJBOLJI NASTAVNIK dobile su tri hrvatske učiteljice:

Petra CRNJEVIĆ TRSTENJAK iz OŠ „Trnjanska” iz Zagreba,

Nusreta MURTIČ iz OŠ „ Ivan Goran Kovačić” iz Vrbovskog, te

Ljiljana KUBAŠA iz Osnovne škole kralja Tomislava iz Našica.

U radu Konferencije su sudjelovale i odgojno-obrazovne djelatnice iz Dugog Sela te susjednih općina Brckovljani i Rugvica.

Sajam obrazovanja koji uvijek prethodi otvorenju Međunarodne nastavničke konferencijebio je u znaku VRLINA.

Aktivnosti učenika 1. b iz OŠ „Ivan Benković” iz Dugog Sela, koji su u prvih dvanaest radnih tjedana prvog polugodišta ove nastavne godine realizirali sa svojom učiteljicom Sofijom Štefanac Klobučar, predstavljene su na plakatu i izložbenom stolu Sajma obrazovanja s nazivom „U igri i učenju vrline rastu”. Izložbeni stol bio je obogaćen promotivnim materijalima i interaktivnim sadržajima u kojima su se istaknuli inovativni pristupi obrazovanju, kreativni projekti i posvećenost razvoju pozitivnih vrijednosti učenika.

Posjetitelji Sajma mogli su prolistati knjižicu „Knjižica mojih uspjeha” koja potiče učenike na bilježenje vlastitih postignuća i samorefleksiju u sklopu preventivnog programa Abeceda prevencije, interaktivno se koristiti brošurom s QR kodovima o ključnim projektima te posegnuti za posebno osmišljenim vrećicama s darom. Vrećice su osmišljene za otkrivanje vlastitih vrlina, a izmamile su osmijehe na licima posjetitelja jer su zaključili kako te osobine „uvijek nose sa sobom”.

Na promotivnom plakatu istaknut je već u potpunosti realiziran međunarodni projekt poput „Dana jabuka i zdrave hrane” koji promiče zdrave životne navike, istaknut je i započet međunarodni projekt „Naša mala knjižnica” koji traje do lipnja iduće godine i koji potiče čitalačke navike i kreativnost kod djece. Istaknut  je i nacionalni projekt „Revolucija digitalne pismenosti” usmjeren na razvijanje ključnih digitalnih vještina.

Učenici 1. b aktivno su već sudjelovali i u natječajima na školskoj i državnoj razini. Svim navedenim i provedenim aktivnostima osigurava se sveobuhvatan razvoj učenika.

U razgovoru sa zainteresiranim posjetiteljima ja sam – kao dobitnica priznanja Najbolji nastavnik na prošloj 6. Međunarodnoj nastavničkoj konferenciji – naglasila važnost digitalne pismenosti koja se razvija kroz inicijative poput EU Code Weeka i sličnih međunarodnih projekata, a suradničko učenje i timski rad temelj su brojnih školskih aktivnosti pa ovakvi projekti učenicima pružaju priliku za stjecanje potrebnih vještina.

Zapažene su i aktivnosti učenika 3. a iz OŠ Rugvica predstavljene  pod nazivom „Mislimo prstima”. Projekt je to koji su započeli sa svojom učiteljicom Danijelom KLAJN i odobrenim  financijskim sredstvima Ministarstva obrazovanja i mladih prošle nastavne godine. Aktivnosti i metode rada na projektu pripremaju učenike za samostalan život od najranije dobi potičući ih da aktivno sudjeluju i promišljaju o vlastitoj i tuđoj egzistenciji kao i o održivom razvoju i okolišu (recikliranje).

Na Sajmu obrazovanja predstavljen je i projekt pod nazivom „Dugo Selo kroz dječje oči” s ciljem upoznavanja učenika s povijesnim, kulturnim i prirodnim znamenitostima grada Dugog Sela, koji je sa svojim učenicima provodila učiteljica Marina PERKOVIĆ iz OŠ „Josip Zorić“ iz Dugog Sela. U Velikoj Gorici zapažen je i projekt još jedne učiteljice iz našeg kraja, Danijele KNEŽEVIĆ iz OŠ „Stjepan Radić”, PŠ Lupoglav – pod nazivom „Boje i mirisi u znanosti i umjetnosti”.

 Napisala: Sofija ŠTEFANAC KLOBUČAR, mag. prim. educ. | OŠ „Ivan Benković”, Dugo Selo ■