Aktualno
PTICE SU NAJPOZNATIJE ŽIVOTINJE KOJE LEGU JAJA
Uskrsna jajologija
objavljeno: 15. travnja 2022.

Neke životinje legu jaja u vodi, a neke na kopnu. Neka jaja imaju mekanu ljusku, a neka tvrdu. Neka jaja nalazimo u gnijezdu na tlu, neka u gnijezdu na drvetu, a neka u tijelu roditelja.

Ptice su najpoznatije životinje koje legu jaja i čuvaju ih na različite načine. Neke žive u kolonijama, pa se o jajima brine mnoštvo roditelja. Neke ptice izrađuju od trava viseća gnijezda za svoja jaja ili u rupu u stablu blatom zatvaraju majku s jajima i ostavljaju samo otvor kroz koji unose hranu.

Najmanja jaja imaju kolibrići, a kako bi održali svoja mala gnijezda, koriste se ljepljivim nitima paukove mreže.

Je li svako kokošje jaje oplođeno? Ovo ćete pitanje često čuti od učenika.

Nakon što kokoš spolno sazre u dobi od šest mjeseci, počet će leći jaja bez obzira na to je li se parila ili nije. Oblikovanje jajeta počinje u jajniku, a završava u jajovodu. Ako je jaje oplođeno, ptić se neće izleći bez inkubacije.

Ptičja jaja mogu biti različitih oblika i boja. Boja ponajviše ovisi o tome gdje se jaja nalaze kako bi se uklopila u okoliš.

Kolibrići imaju jaja u obliku tik-tak bombona, jaja sova nalikuju na globus, šljuka ima zašiljena jaja kao i njorke, a jaja albatrosa izdužena su.

Vjeruje se da ptice, dobri letači, koje provode mnogo vremena u zraku (kolibrić, albatros) imaju izdužena jaja jer im je tijelo nešto uže, pa tako i jajovod kroz koji jaje prolazi.

Njorke imaju iznimno zašiljena jaja. One se gnijezde na liticama, pa se vjerovalo da su jaja zašiljena kako bi se teže otkotrljala s litice jer se vrte ukrug, ali znanstvenici još uvijek nisu postigli konsenzus u vezi s tim. Velika je vjerojatnost da su jaja tako građena jer lakše ostaju na nagibu litice nego kad bi bila okruglijeg oblika.

Ptice jakane gnijezde se na krhkim vodenim biljkama, pa postoji opasnost da njihova jaja upadnu u vodu, ali nema razloga za brigu jer su jaja vodootporna.

Pokrenite simulaciju i istražite hoće li se jaje razbiti ili ne.

Neki gmazovi rađaju žive mlade, a neki su zaštićeni unutar jajeta. Svim gmazovima koji legu jaja zajedničko je to da ih izlegu na kopnu iako možda žive u vodi.

Za morske kornjače zanimljivo je da se, kad odrastu, uvijek vraćaju položiti jaja na mjesto na kojemu su se i same izlegle.

Krokodili polažu jaja na obalama rijeka. Ako je obala osunčana (iznad 34 ℃), iz jaja se izlegu mužjaci, a ako su jaja na nižoj temperaturi, izlegu se ženke.

Vodozemci polažu svoja jaja u vodu te ona nemaju čvrstu ljusku. Neke tropske žabe stavljaju jaja u male vodene bazene između grančica ili listova biljaka. Neke otrovne žabe nose svoje izležene punoglavce na leđima od drveća do izvora vode.

POKUSI S JAJIMA

Elastično jaje

Potrebno: tvrdo kuhano jaje, boca, papir, žigice

Postupak

1.]  Uljem namažite grlo boce.

2.] Stavite oguljeno tvrdo kuhano jaje na grlo boce. Jaje ne prolazi kroz grlo.

3.] Zapalite papir i ubacite ga u bocu te odmah stavite jaje na grlo boce.

Rođendansko jaje (pokus 6)

Potrebno: tvrdo kuhano jaje, tri rođendanske svjećice, boca

Postupak

1.] Zabodite tri svjećice u jaje i zapalite svjećice.

2.] Jaje sa svjećicama okrenutim prema gore stavite na grlo boce.

Trik za kolače (pokus 8)

Potrebno: jaje, plastična boca

Postupak

1.] Razbijte jaje udarcem o rub tanjura.

2.] Okrenite plastičnu bocu grlom prema jajetu. Stisnite bocu i odvojite žumanjak od bjelanjka.

■   Piše: Melita Povalec, urednica za biologiju, Školska knjiga ■   

LITERATURA

http://www.ptice.info/teme/618/

http://biologija.com.hr/modules/AMS/article.php?storyid=9147

.https://a-z-animals.com/blog/12-animals-that-lay-eggs-some-will-surprise-you/

Slike preuzete na Shutterstock platformi.