Savjeti stručnjaka
Cyberbullying – kako ga spriječiti i savjeti za škole
objavljeno: 6. veljače 2014.

Cyberbullying ili zlostavljanje djece od strane drugog djeteta ili djece, je poput konvencionalnog bullyinga, ali postoje neke važne razlike s obzirom na to da se provodi online. Cyberbullying se može provesti anonimno, može uključivati veće grupe ljudi, te nije ograničen vremenom ili lokacijom. Zbog činjenice da je to relativno nov fenomen, postoji ograničen izbor podataka o toj temi. Ipak istraživanja pokazuju da je cyberbullying rastući trend koji utječe na vrlo velik broj mladih ljudi.

Nasilje

Podaci pokazuju da je 7 od 10 djece bilo žrtve cyberbullyinga, dok ih 37% njih proživljava cyberbullying na vrlo čestoj bazi. Širokom uporabom mobilnih uređaja među mladim ljudima prilike da dođe do cyberbullyinga su sve veće. Dakle, što možemo učiniti da pomognemo minimizirati rizik cyberbullyinga? Donosimo neke stručne savjete za učenike i škole kako spriječiti cyberbullying i kako se nositi s njime kad se desi.

Što škole mogu učiniti da spriječe bullying:

• Škole bi trebale aktivno promicati svijest o kaznama za cyberbullying.

• Prijavljivanje cyberbullyinga bi trebalo uvelike olakšati. Trebalo bi angažirati i učenike u mehanizam prijavljivanja zlostavljanja.

• Nove tehnologije razvijaju se konstantno, zbog čega bi škole trebale uvijek biti informirane o upotrebama tehnologije kod mladih ljudi.

• Učenike bi trebalo podsjećati na potrebu za uključivanjem u odgovorno online ponašanje.

• Djeci i mladima treba pomoći da shvate što je zapravo bullying u njegovim raznim oblicima, te upozoriti na njegov utjecaj kroz sastanke i radionice. Djeci bi trebalo dati savjete o tome kako reagirati i informirati ih kome se mogu obratiti za pomoć.

• Za učitelje, ne-učiteljsko osoblje i roditelje trebali bi postojati regularni anti-bullying informativni treninzi. Jedna osoba, obično školski ravnatelj, trebala bi preuzeti vodstvo u razvoju anti-bullying mjera.

4 stvari koje učenici mogu učiniti da bi spriječili bullying:

1)  Nikada nemojte davati osobne podatke putem interneta, poput pravog imena, adrese, dobi ili broja telefona.

2)  Neka vaš aktualni profil ostane privatan, ili se barem osigurajte da ga samo vaši prijatelji mogu vidjeti.

3)  Budite upoznati sa sigurnosnim mjeramama koje pružaju razne društvene mreže. Posebno obratite pozornost na to da razumijete kako blokirati brojeve i e-mail adrese.

4)  Budite oprezni čak i u vezi najosnovnijih informacija. Budite oprezni pri stavljanju na internet bilo čega što bi se moglo koristiti na manipulativan način.

Dijete

4 stvari koje učenici mogu napraviti kad su žrtve bullyinga:

1)  Razgovarajte s nekim kome možete vjerovati i recite im što se dogodilo.

2)  Zadržite kopije bilo kakvih uvredljivih tekstova, e-mailova, poruka koje ste dobili, a koji sadrže datum i vrijeme.

3)  Pokušajte ne odgovarati na poruke jer će to samo dati povod zlostavljaču.

4)  Koristite opciju blokiranja pojedinih osoba na raznim društvenim mrežama ako je to potrebno. Ako se zlostavljanje nastavi, a vi ste već prijavili dotičnu osobu, razmislite o privremenom gašenju profila, ili čak trajnom brisanju.

Korištenjem ovih mjera prevencije, škole mogu pouzdanije i na pozitivan način upotrijebiti moć društvenih mreža – kao alat za učenje u učionicama ili za komunikaciju s roditeljima. Tehnologija i društvene mreže mogu poslužiti u razne pozitivne svrhe školskim ustanovama i učenicima te ne bi smjele biti ignorirane zbog straha od njihove zlouporabe.