Nastava na daljinu
9. SVIBNJA – DAN EUROPE
Bogatstvo je Europske unije u njezinoj raznolikosti
objavljeno: 8. svibnja 2020.

Dana 9. svibnja obilježavamo Dan Europe. Već smo gotovo sedam godina dio velike obitelji zvane Europska unija.  Hrvatska ove godine predsjedava Vijećem Europske unije, što je posebna čast.

 S obzirom na to da smo dio te velike obitelji, trebali bismo djecu učiti o okružju u kojemu živimo. Bilo bi dobro poticati ih na istraživanje ljepota država koje nas okružuju i  raznolikosti kojima možemo obogatiti jedni druge. Bogatstvo  Europske unije upravo je u toj raznolikosti.

 Vrlo važan pojam o kojemu bismo trebali razmišljati i razgovarati jest tolerancija, odnosno otvorenost prema svim ljudima bez obzira na boju kože, vjeru i socio-ekonomski status. 

Svojim učenicima zadala sam da razmisle koju bi europsku državu voljeli posjetiti. Zatim će istražiti kojim se jezikom u toj državi govori. Pronaći će kako se na određenome jeziku kaže DOBAR DAN, HVALA, MAMA, TATA, LJUBAV, VOLIM TE. 

U aplikaciji Wordart odabrat će željeni oblik. Najvećim slovima napisat će naziv te europske države, a zatim i tražene riječi na tome jeziku.

Napravit će i plakat u aplikaciji Canva, o zemlji u koju žele otputovati.

Osim tih ideja, predlažem vam još nekoliko aktivnosti koje možete napraviti s učenicima:

1. MALI SLIKOVNI RJEČNIK NA ODREĐENOME JEZIKU
Zadajte djeci da crtaju (npr. kuću, jabuku, pticu i sl.)  i uz to napišu naziv na određenome jeziku.
2. BRATEC MARTIN
Svi znaju tu popularnu pjesmicu. Zadajte učenicima da nauče nekoliko njezinih stihova na nekome od europskih jezika.
3. MEMORI ZASTAVE
Učenici mogu izraditi memori karte – na jednima će nacrtati zastave nekih europskih zemalja, a na drugima napisati nazive tih država.
4.  NAJ, NAJ EUROPA
Bilo bi zanimljivo istražiti tko ili što je naj, naj u Europi. Primjerice – najveća država, najmanja država, najveći i najmanji grad, najviši vrh u Europi, najdulja rijeka, najveće jezero… Možete se natjecati tko će pronaći više takvih pojmova.
To su samo neke od ideja.
Važno je igrati se i istraživati jer tako se najbolje uči.

■  autorica: Sanela ŠKEVIN, učiteljica 3.b ■  OŠ Ivana Gundulića, Zagreb ■  Dugogodišnja sam učiteljica u školi u srcu Zagreba. Volim istraživati, poučavati izvan učionice i stalno nešto novo raditi. Vodim skupinu malih istraživača koji svakoga tjedna izvode neke pokuse, pripremam učenike za Lidrano, pišem igrokaze. Obožavam ERASMUS+ i projekte eTwinning. ■