
U današnje vrijeme ekološka osviještenost postaje nam sve važnija tema. Količina otpada, koju proizvodimo, neprestano raste; a pravilno je upravljanje otpadom ključno za očuvanje okoliša i prirodnih resursa. Recikliranje je jedan od najučinkovitijih načina smanjenja negativnog utjecaja otpada na prirodu.
MOŽE LI OTPAD BITI BLAGO? | Što je otpad, a što smeće? Ovo smo pitanje postavile učenicima razredne i predmetne nastave. Dobile smo različite odgovore. Koliko otpada sami proizvodimo i treba li nam sve što smo kupili ili nabavili? Pokusima i igrom razvrstavanja otpada naši su učenici naučili što je otpad i kako ga pravilno skladištiti.
Nas smo se dvije odlučile bazirati na otpadu i istražiti što se od njega može napraviti. Otpad čeka da ga pretvorimo u nešto korisno, kreativno i ekološki prihvatljivo. Recikliranjem čuvamo svoj planet. Recikliranjem želimo stvoriti nove predmete, ukrase i korisne stvari koje će nam uljepšati i olakšati svakodnevni život.
Zato i učenike poučavamo ekološkoj svijesti i vrednovanju resursa koji nas okružuju razvijajući ljubav prema okolišu.
Učenike od malih nogu treba poticati i pokazivati im kako razlikovati otpad od smeća i kako prepoznati različite vrste otpada. U školi učimo razlikovati vrste otpada: biootpad, električni otpad, staklo, plastika, stara odjeća itd.
U našem Čepinu imamo reciklažno dvorište. Odlučili smo ga obići i vidjeti što mi to sve bacamo. Prebrojili smo sav otpad i pri tom razmišljali što bismo mogli napraviti od prikupljenog materijala. Među pronađenim predmetima bile su staklenke, stari papir, odjeća, vuna i plastika. Bilo je i glomaznog otpada. Za naše je aktivnosti bilo dovoljno ono što smo mogli kreativno iskoristiti.
RECIKLIRANJE STARE ODJEĆE
Stara roba ili odjeća koju više ne nosimo, često zatrpava naše ormare. Odlučili smo dio odjeće pokloniti prijateljima, dio prodati na školskom sajmu, a preostalu smo odjeću reciklirali. Za izradu smo torbi staru odjeću izrezali na duge trake od kojih su nastale nove torbe. Od odbačene smo odjeće izrađivali piliće kao dekoraciju za Uskrs, cvjetiće, lančiće, stolnjake i miljee.
Nekoliko primjera našeg recikliranja
VAŽNOST RECIKLIRANJA
Recikliranjem se smanjuje potreba za proizvodnjom novih materijala. Tako štedimo energiju i prirodne resurse, smanjujemo količinu otpada na odlagalištima i sudjelujemo u smanjenju zagađenja. Papir, staklo, plastika i metal mogu se reciklirati i ponovno upotrijebiti.
KAKO MOŽEMO DOPRINIJETI?
■ Odvajanje otpada – Razvrstavanje otpada kod kuće omogućava učinkovitije recikliranje.
■ Smanjenje upotrebe plastike – Upotrebom platnenih vrećica, staklenih boca i višekratnih proizvoda smanjujemo količinu plastičnog otpada.
■ Ponovna upotreba – Umjesto bacanja, predmete možemo popraviti ili prenamijeniti.
■ Edukacija i osvještavanje – Širenjem znanja o važnosti ekologije potičemo druge da djeluju odgovorno prema okolišu.
Svaka osoba može svojim djelovanjem doprinijeti zaštiti okoliša. Male promjene u svakodnevnom životu mogu imati znatan utjecaj na smanjenje otpada i očuvanje prirodnih ljepota našeg planeta. Recikliranjem i odgovornim ponašanjem osiguravamo zdraviju budućnost za nadolazeće generacije.
■ Napisale: Monika PAVIĆ, prof. biologije i kemije, izvrsni savjetnik | Renata VIVIORA-ROUS, dipl. učiteljica razredne nastave, savjetnik | OŠ Vladimir Nazor, Čepin ■