Iz školskog svijeta
♦ OŠ VJENCESLAVA NOVAKA, ZAGREB ♦
Njegovanje održive budućnosti 
objavljeno: 23. siječnja 2025.

„Naša je škola smještena u zagrebačkom Studentskom gradu, okruženom zelenilom, a u međunarodni program Ekoškola uključili smo se početkom 1997. godine i jedna smo od najstarijih Ekoškola u Hrvatskoj“, objašnjava profesor Žarko ĆORIĆ, ravnatelj škole.

Marljivo radeći na brojnim projektima: Sačuvajmo kapljicu vode, Štedimo električnu  energiju, Zdrav život, Pravilna prehrana i ostalim projektima osam smo puta podizali zelenu zastavu. Zbog izuzetnog truda i uspjeha u ovom je međunarodnom programu u lipnju 2021. naša obrazovna ustanova dobila priznanje za 20 godina statusa Međunarodne Ekoškole. Postignućem u edukaciji i menadžmentu o održivom razvoju, stalnom unapređenju uređenja školskog okoliša i šire zajednice te promicanju ekološke svijesti  naša je škola kao prva generacija Ekoškola u Hrvatskoj stekla i platinasti status EKOškola.

Na tom je tragu i naš novi projekt Ekorelaksacija o recikliranju tekstilnog otpada, koji vodi učiteljica Bojana HABJANEC, kojim smo nastavili tradiciju učenja o održivom stvaranju.

„U industrijskoj se modi danas brzo mijenjaju trendovi. Brza moda, odnosno fast fashion, označava proizvodnju i potrošnju odjeće u kratkim vremenskim ciklusima čime se zadovoljavaju trenutno popularni stilovi, ali i šteta za okoliš. Ovaj je fenomen postao ključni izazov u borbi protiv globalne ekološke krize jer brza moda značajno doprinosi rastu tekstilnog otpada i zagađenju. U cijelom procesu, od proizvodnje do kupnje i odlaganja, koristi se ogromna količina resursa, poput vode, energije i kemikalija, što negativno utječe na okoliš“, objašnjava Bojana Habjanec, mag. prim. educ.

Problem nije samo ekološki, već i ekonomski, i društveni jer veliki volumen odjeće brzo izlazi iz mode, a mnogi od tih odjevnih komada završavaju na deponijima. Reakcija na taj problem naših osnovnoškolaca bio je projekt EKOrelaksacija i radionice recikliranja tekstilnog otpada.

Umjesto da se odjeća baca, naši sudionici radionica mogli su naučiti kako ju preoblikovati ili kombinirati na nove načine. Tu je uključeno šivanje, bojenje ili izrada novih uporabnih predmeta od starih komada.

Naši su učenici odradili kreativne radionice u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Tekstilno-tehnološkim fakultetom te raznim udrugama, roditeljima i lokalnom zajednicom.

Prijavom na Natječaj o brzoj modi Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost naše su učenice među 150 pristiglih radova osvojile prvo mjesto i dobile vrijedne nagrade.

Svaki rad, koji su učenici izradili, nosi posebnu poruku. Pokazali su kreativnost, strast prema rukotvorinama, ali i razumijevanje važnosti održivosti i recikliranja te potrebu zaštite prirodnih bogatstava. Pripremili smo i ekoizložbu kreativnih radova od tekstila u Narodnom sveučilištu „Dubrava“.

Bojana je HABJANEC zaključila da ovim projektom učenici razvijaju sposobnost kreativnog mišljenja i djelovanja te sposobnosti i vještine komunikacije u timskom radu. Radeći na ovakvim projektima, potiče se ekološka svijest učenika, roditelja te lokalne zajednice, što ostavlja zalog za bolju budućnost.