Iz školskog svijeta
Smiruje li mlijeko uznemiren želudac?
objavljeno: 21. ožujka 2014.

Probavni sustavKad se osjećate loše i ne možete jesti, boli vas želudac i imate problema s probavom, što može biti bolje od čaše mlijeka? Taj dobro poznati „lijek” upotrebljava se već stoljećima u mnogim zemljama svijeta. Sve do 1980-ih godina liječnici su preporučivali mlijeko pacijentima koji imaju čir na želudcu kako bi im ono smanjilo bol.

Mlijeko je zapravo kiselkasto, ali znatno manje od želučane kiseline. Stoga se dugo mislilo da ono može neutralizirati tu jaču kiselinu i umanjiti bol. Mlijeko doista privremeno ublažuje želučanu kiselinu, ali je istraživanjima dokazano da zapravo potiče njezino izlučivanje što može dovesti do toga da se nakon kratkog razdoblja olakšanja vrati osjećaj mučnine.

Godine 1976. provedeno je istraživanje u kojem je desetak sudionika podvrgnuto ispumpavanju želudca nakon čega im je ubrizgano mlijeko u želudac. Jedan sat poslije želudci su im ponovno ispumpani i izmjerena je količina želučane kiseline u njima. Znanstvenici su došli do zaključka da mlijeko zapravo uzrokuje povećano izlučivanje želučane kiseline.

Mlijeko pruža samo privremeno olakšanje

No nije mlijeko jedini uzrok povećana izlučivanja želučane kiseline. Istraživanja pokazuju da kava, čaj i pivo također potiču izlučivanje kiseline. Pivo i mlijeko imaju najjači učinak, pa prema tome pH-vrijednost nekog pića nije važna kad je riječ o izlučivanju želučane kiseline.

A koji sastojak mlijeka zapravo uzrokuje izlučivanje želučane kiseline? Znanstvenici kažu da je riječ o mliječnom proteinu zvanom kazein. Za nj drže da potiče lučenje hormona zvanoga gastrin koji kontrolira stvaranje želučane kiseline.

U svakom slučaju, mlijeko se više ne preporučuje ljudima koji pate od želučanih čireva jer bi moglo pogoršati njihovo stanje ili usporiti liječenje. Iako mlijeko može obložiti stijenku želudca i time ublažiti utjecaj želučane kiseline, riječ je samo o privremenu olakšanju.