
Na satima Prirode i društva u 4. razredu učimo o prošlosti svoje domovine pa smo tako saznali kad su se Hrvati doselili u naše krajeve, sve o hrvatskom pismu, o hrvatskim vladarima i o borbi za samostalnost.
Kako bih učenicima približila naše vladare i kraljeve, odlučila sam da oni sami izaberu jednog kralja kojeg će pobliže istražiti. Cilj je istraživanja naučiti nešto više o životu odabranog kralja, istražiti kako se živjelo tijekom njegove vladavine, za što je bio zaslužan tijekom života i zašto ga pamtimo.
Moji su učenici uz pomoć enciklopedije i mrežnih stranica istražili sve što ih je zanimalo o pojedinom kralju. Nakon istraživanja, koje je trajalo sedam dana, trebali su odglumiti „svoga“ kralja i pred ostalim učenicima u razredu pročitati sve što su saznali o hrvatskom vladaru.
Kako bi što vjernije na satu Likovne kulture prikazali kralja, svaki je školarac izradio svoju krunu od kartona i aluminijske folije po uzoru na krunu kralja kojeg će predstavljati.
Učenici su se vrlo uspješno uživjeli u ulogu kralja koji nosi krunu i ima ostale kraljevske rekvizite poput plašteva i mačeva.
■ Napisala: Sara MAJDAK, mag. prim. educ., učiteljica razredne nastave | OŠ Marije i Line, Umag ■