Iz školskog svijeta
GIMNAZIJA VUKOVAR NA MAKER FAIRE ZAGREB 2021.
Uspješno predstavili svoj projekt
objavljeno: 5. listopada 2021.

Poziv za sudjelovanje uživo na trećem hrvatskom festivalu izuma Maker Faire Zagreb 2021. na Europskom trgu u Zagrebu dočekali smo u Gimnaziji Vukovar s oduševljenjem.

Izlagali smo uz brojne zanimljive i kreativne pojedince pa smo se tako našli u društvu istaknutih izlagača poput: Grafičkog fakulteta Zagreb, Sveučilišta „Sjever“, Alberta Gajšaka, vlasnika tvrtke CircuitMess i izumitelja globalno popularnog MAKERbuina, Filipa Herciha, autora Mundusa, najpametnije društvene igre na svijetu, Scientific FabLaba Trieste, Maker Educator Collectiva, FabLaba Belluna, Robotičkog saveza Zagreb, FSB Racinga itd.

Tijekom vikenda 2. i 3. listopada Gimnaziju Vukovar predstavile su učenice 2. c razreda prirodoslovno-matematičkog usmjerenja Ema STANKOSKI HRGOVIĆ i Lara ŠIJANOVIĆ u pratnji mentora Davora ŠIJANOVIĆA i Sanje PAVLOVIĆ ŠIJANOVIĆ predstavljajući rezultat projekta Assistive solutions with the help of Arduino wireless communication u vidu vlastitog malog voznog parka od tri autića – daljinski upravljana putem Bluetooth glasovnog i manualnog upravljanja te NRF24L01 komunikacijskog modula i Joysticka za koji su na INOVA MLADI 2021. osvojile zlatnu medalju.

Budući da su učenice i aktivne sudionice eTwinning projekta Pristupačnost digitalne tehnologije osobama s posebnim potrebama, svoja su vozila prilagodila za uporabu djeci s teškoćama u razvoju kako bi ih učinile ravnopravnim i aktivnim sudionicima odgojno-obrazovnog procesa koji poštuje njihove potrebe, mogućnosti i sposobnosti. Učenice su tijekom svog nastupa poticale djecu, mlade i brojne posjetitelje na rad Arduino tehnologijama, kao jednim od kreativnih načina stjecanja novih znanja i vještina.

3. Maker Faire Zagreb okupio je 50 izlagača koji su brojnim posjetiteljima pokazivali novitete u svijetu znanosti i tehnologije, a donio je i novi koncept Makers’ Faire Lounge u kojem su, uz redovne izlagače, u zasebnom šatoru razni popularizatori i edukatori provodili interaktivne radionice za djecu, mlade, ali i sve one koje je zanimalo kako banane sviraju, kako voda iz bezbojne postaje crna, zašto se zvuk u Svemiru ne čuje…

Odgovore na pitanja: Znaju li jaja plivati?, Može li se hodati po jajima?, Vole li se jaja vrtiti? ponudio je popularizator znanosti Krešimir Čanić na interaktivnom znanstvenom showu „Znanost o jajima”.

Radionice poput: Tajne šifre i pisma – kriptografija, Mala meteoroška radionica, Smartplay i brojne druge imale su za cilj popularizirati znanost pružajući raznolike načine učenja koje institucionalno obrazovanje ne osigurava, ali se izvrsno nadovezuje na naučeno u školi. Voditelji radionica, izlagači i predavači obraćali su se posjetiteljima svih dobnih skupina  kako bi osigurali pozitivnu atmosferu, ali i poticajno okruženje za razvoj i unapređenje STEM područja te zajedničko djelovanje svih dionika u oblikovanju javnih politika u STEM području.

Bio je izvrstan osjećaj prošetati inspirativnim izložbenim prostorom i razgovarati s izlagačima na štandovima, posebice učenicima iz osnovnih i srednjih škola, koji su predstavljali svoje projekte, baš poput Eme i Lare. Bogatstvo kreativnih i inovativnih načina uporabe tehnologije, elektronike, softvera, 3D pisača i drugih tehnologija pruža jasnu predodžbu o makers kulturi koja izaziva želju i motivaciju na nove lude ideje!

■  Pišu:  Sanja Pavlović Šijanović i Davor Šijanović | Gimnazija Vukovar ■