Iz školskog svijeta
Zaleđena antarktička mahovina oživljena nakon 1500 godina
objavljeno: 26. ožujka 2014.

Britanski su znanstvenici uspješno oživili mahovinu s Antarktike koja je ondje bila zaleđena 1500 godina. Nakon što su otopili drevnu mahovinu, iznenadili su se kad su iz nje niknule mladice.

Već su prije pronađene podjednako stare bakterije,  no uzorci antarktičke mahovine najstarije su biljke vraćene u život.

MahovinaNasipi prekriveni mahovinom zanimljivo su obilježje zaleđene Antarktike. Najstariji nasipi stariji su od 5000 godina te su znanstvenicima korisni za proučavanje klimatskih uvjeta koji su vladali u dalekoj prošlosti.

Znanstvenici su i prije pokušali oživiti mahovinu koja je bila dugo zamrznuta, no nisu uspijevali. Sad su primjerke mahovine stavili u inkubator na 17 Celzijevih stupnjeva koliko ljeti iznosi temperatura zraka na Antarktici. Nakon tri tjedna pojavile su se mladice. Znanstvenici su se pobrinuli da se uzorci mahovine ne kontaminiraju. S pomoću ugljika utvrdili su da mladice potječu od mahovine stare 1530 godina.

Na Arktiku i Antarktici mahovina je važan dio ekosustava. Ona ima veliku ulogu u skladištenju ugljika, a zbog globalnog će zatopljenja odleđeno tlo na Arktiku ispuštati u atmosferu sve veće količine ugljikova dioksida. Ipak, velik se dio smrznute mahovine na Arktiku ne može oživiti.

Znanstvenici vjeruju da je njihovo otkriće dokaz kako u odgovarajućim uvjetima višestanični organizmi poput biljaka mogu zaleđeni preživjeti dulje nego što se dosad pretpostavljalo.