Iz stranih medija
JE LI FAKULTET JEDINA OPCIJA?
Zašto neću „napraviti sve“ da moje dijete upiše fakultet?
objavljeno: 1. rujna 2020.

Donosimo životno iskustvo majke koja radi u višem i visokom obrazovanju, no usprkos svojoj strasti i posvećenosti tomu poslu, ne želi utjecati na svoju kćer da i ona mora nastaviti istim putem. Upravo na temelju svojega iskustva rada sa studentima, razmišlja o tome zašto fakultet ne bi smio biti jedina opcija, kako se u suvremenoj američkoj stvarnosti često postavlja.

Prva sam osoba u povijesti obitelji koja je stekla fakultetsku diplomu. Prva generacija studenata [u obitelji]. I jedina sam koja ima doktorat. Zaposlena sam na polju višega obrazovanja i moj posao je, većim dijelom, pomoći studentima da budu uspješni. U profesionalnom svijetu mnogo razgovaramo o stopi zadržavanja studenata i stopi diplomiranja. Vrednujem visoko i više obrazovanje na vrlo osoban način i na više razina.

Ali neću odgajati svoju kćer s očekivanjem da i ona mora ići na fakultet.

U ne tako davnoj prošlosti, postojala su vremena kada je velikom broju ljudi u Americi bio onemogućen [zapriječen] pristup višem i visokom obrazovanju. Ženama. „Obojenima“. Ljudima s poteškoćama. Ljudima ograničenih financijskih mogućnosti. Vodili smo dugu, tešku borbu kako bismo to promijenili i zahvaljući tomu, neizmjerno smo napredovali. Međutim, danas je zavladala nova paradigma u društvu, a to je:

„Svi trebaju steći fakultetsko obrazovanje.“

A ja u to jednostavno ne vjerujem.

Ja, koja sam toliko zahvalna na vlastitu obrazovanju i koja toliko strastveno pomažem studentima uspjeti [završiti fakultet], neću učiti svoju kćer da je fakultetsko obrazovanje nužnost.

Znate zašto?

ZATO ŠTO FAKULTET NIJE NUŽNOST ZA SVAKOGA. Kao roditelji znamo da je svako dijete drugačije. Svatko dijete ima svoje jače strane, svoje strasti i interese i, da… svoje slabosti. Ipak, ovdje se ne radi o slabostima. Radi se o tome da trebamo usmjeravati djecu da misle za sebe i opredjeljuju se za put koji ima najviše smisla s obzirom na njihovu jedinstvenost. Dovoljno poštujem snove svoje kćeri da mogu ostaviti po strani vlastitu strast prema višem obrazovanju te joj pomoći spoznati što je najbolje za nju. A to možda neće biti fakultet.

Studenti kolektivno posustaju pod teretom nezaposlenosti, neadekvatnoga zaposlenja [zaposlenja na nižim / neodgovarajućim pozicijama] i milijunima dolara studentskoga duga. Iako sam sretna što je svaki od tih studenata imao pristup višem obrazovanju i zahvalna sam što sam i sama imala tu mogućnost, možda je za neke od njih postojao još bolji put.

U karijeri sam radila sa studentima koji nisu uspjeli na fakultetu bez obzira na nebrojene izvore potpore koji su im danas dostupni u sklopu fakulteta. Uobičajeno su iskusili jednu od dviju stvari: ili nisu bili spremni za fakultet, ili nisu znali zašto su na fakultetu. Učiti radi učenja lijep je ideal, ali prošli su dani kada je to bio jedini opravdan razlog za studiranje.

Od studenata se očekuje da diplomiraju u roku od četiri godine i nađu unosan posao. Pa i financiranje javnoga visokoga obrazovanja postaje povezano s tim mjerama. To je velik pritisak ako student nije dovoljno zreo, nema socijalne vještine ili strast i svrhu kako bi se mogao fokusirati i uspjeti.

EVO NEKOLIKO SCENARIJA KADA FAKULTET [BILO TRENUTAČNO ILI I DUGOROČNO] MOŽDA NIJE NAJBOLJA OPCIJA ZA MOJE DIJETE:

✿ ako nema ideju čime se želi baviti u životu

✿ ako želi početi karijeru koja ne zahtijeva nužno fakultetsku diplomu

✿ ako joj nedostaje motivacije i samousmjeravanja [samostalnosti] koji su potrebni da bi bila uspješna studentica.

Koja je alternativa odlasku na fakultet odmah po završetku srednje škole?

Raditi posao na potpuno radno vrijeme i samostalno se financirati.

Kako to mojoj kćeri može biti od koristi?

✿ Može joj uvelike pomoći pronaći inspiraciju za odabir karijere.

✿ Razvit će vještine i usvojiti odgovorno ponašanje.

✿ Može se odlučiti početi karijeru za koju osjeća strast, bez odgode.

✿ Radom će steći istinsku motivaciju i želju za obrazovanjem koje će rezultirati boljom karijerom ili boljom pozicijom na radnome mjestu.

✿ Moći će težiti zaposlenju u tvrtki koja će platiti studij [ili edukaciju] tada i ako bude spremna.

Neću lagati. Bit će mi teško ako moja kći jednoga dana ne upiše fakultet. Ali to je njezina odluka, a ja ću se potruditi da držim svoj ego izvan jednadžbe [podalje od njezinih odluka] te ću joj pomoći pronaći put koji je za nju najbolji.

■ NAPOMENA ■ piše: Lori – majka s 15 godina iskustva rada u višem obrazovanju ■  SAD: Knoxville Moms – blog za roditelje [majke] iz grada Knoxvillea u američkoj državi Tennessee ■ izvornik: knoxvillemoms.com ■ photo&graf by Shutterstock  ■