Iz školskog svijeta
■ OŠ SLAVKA KOLARA, KRAVARSKO ■
EDU O MEDU – Učenje o održivosti i očuvanju prirode
objavljeno: 15. svibnja 2023.

Učenje o održivosti i očuvanju prirode može biti iznenađujuće zabavno, pogotovo kad se događa izvan učionice. Upravo tako razmišljale smo pedagoginja Iva Kovačević i ja kao učiteljica razredne nastave u osnovnoj školi. Prihvatili smo suradnju s poduzećem Varžak med i osmislili radionice s ciljem da naši učenici upoznaju svijet pčela i njihovu važnost za život. Poznato je da su naši školski resursi ograničeni, pa je svaka pomoć dobrodošla.

Poduzeće Varžak med u svom se poslovanju oslanja i na načela očuvanja prirode i zdravlja pčela te se brine o skladu između pčela, prirode i čovjeka. Pčelar nema zadatak samo uzimati med od pčela, treba biti i njihov brižni skrbnik.

U sklopu projekta Medukacije planirane su tri radionice u kojima će učenici saznati koliko su za očuvanje života na našem planetu bitne pčele i na koji način očuvati prirodu.

Tijekom prve radionice učenike smo počeli uvoditi u svijet pčela, upoznali su njihovu građu, kako se hrane, kako skupljaju med i njihovu ulogu u oprašivanju, na način prihvatljiv uzrastu učenika.

Pčelama trebamo biti zahvalni ne samo na medu nego i na mnogim drugim delicijama. Bez pomoći tih malih oprašivača mnoge biljke ne bi mogle davati plodove i sjeme. Pčele nisu jedini kukci oprašivači, ali su najuspješniji. Zasluge pčela za život neprocjenjiv je.

Uvodni dio radionice održan je u učionici uz priču i s pomoću digitalne tehnologije. Učenici su upoznali razne medonosne biljke, a korisnost meda za zdravlje ljudi ponovili smo i proširili novim spoznajama.

Drugi dio radionice započeo je traženjem skrivenih paketića meda u školskom vrtu, a nakon uspješne potrage i skupljenog meda učenici su uživali u pripremanju, sijanju, sađenju i zalijevanju medonosnog bilja na visokim gredicama.

Uređene su gredice s kontinentalnim i primorskim medonosnim biljem te gredica koja je nazvana Vrt moje bake s autohtonim medonosnim biljkama i biljkama koje svojim izgledom i mirisom privlače pčele.

Krajnji rezultat radionice bile su dječje ruke umrljane zemljom, njihova ozarena lica nakon kušanja različitih vrsta meda, veseli žamor i uređene cvjetne gredice. Učenici su za trud i rad nagrađeni staklenkama meda vrhunske kakvoće Varžak meda.

Česti posjeti učenika školskom vrtu proteklih dana i promatranje promjena u rastu biljaka na visokim gredicama, koje će uskoro procvjetati u punom sjaju, pokazuju da će se ta djeca zasigurno i dalje brinuti o prirodi.

Projekt Medukacije pokazao je da se važno učenje može i mora dogoditi izvan učionice, putem praktičnog iskustva u neposrednoj stvarnosti na zanimljiv način.

Očuvanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja djece koje je, kako pokazuju novija istraživanja i ističu stručnjaci, ozbiljno narušeno, briga je cijele zajednice. Boravak u prirodi, zaštita okoliša i razvoj socio-emocionalnih vještina dodatna su vrijednost ovog projekta. Učenici su razvijali komunikacijske vještine, surađivali i radili u parovima i skupinama. Poučavali smo o zahvalnosti i širenju dobrote i vježbali ih.

I ovom prigodom zahvaljujemo Varžak medu na izvrsnoj suradnji i nadamo joj se i u budućim  planiranim radionicama očuvanja prirode i okoliša.

Na idućoj radionici učenici će imati priliku vidjeti i upoznati košnicu, uloge pčela i njihovu zajednicu. Treća će radionica biti na temu plesa pčela koje na taj poseban način komuniciraju. Radujemo se novom učenju u prekrasnom okruženju OŠ Slavka Kolara u Kravarskome, srcu Vukomeričkih gorica.

Budimo poput pčela!

■  Napisala: Renata Kolarec, učiteljica razredne nastave | OŠ Slavka Kolara, Kravarsko ■