Jučer-danas-sutra
OSNOVNA ŠKOLA BARTULA KAŠIĆA, ZADAR
U tijeku je projekt „YES, I CAN“
objavljeno: 11. travnja 2022.

KA1 (Ključna aktivnost 1) namijenjen je ostvarivanju mobilnosti zaposlenika odgojno-obrazovnih ustanova u svrhu usavršavanja znanja, vještina i kompetencija potrebnih za obavljanje posla u svojim matičnim ustanovama. To je prvi projekt iz ovog programa dan našoj školi.

Ravnateljica škole Katica Skukan odmah je prihvatila ideju Natalije Zvelf, koordinatorice projekta, i počelo se s oblikovanjem tima i pisanjem programa. Projekt traje 15 mjeseci, počeo je 15. veljače 2021. i završava 14. svibnja 2022.

Svrha su tog projekta, u koji je uključeno 12 nastavnika, dodatna edukacija u području inkluzivnog obrazovanja, promoviranje inkluzivnih sadržaja te stvaranje uvjeta u kojima se primjenjuju strategije koje omogućuju učinkovito uključivanje učenika s teškoćama. Važnu ulogu u uključivanju učenika s teškoćama ima educiran i osviješten učitelj.

Glavni cilj tih tečajeva jest među sudionicima osvijestiti važnost inkluzivnog obrazovanja i korištenje IKT tehnologije u inkluzivnom obrazovanju.

Kad završe te tečajeve, naši će nastavnici imati bolji uvid u rad s učenicima s teškoćama u razvoju, promovirat će inkluzivne sadržaje, uporabu IKT tehnologije, služit će se suvremenim strategijama i metodama rada poštujući individualne značajke učenika. Na taj način jačamo inkluzivne procese u školi jer želimo da naša škola bude sigurno i poticajno mjesto za sve učenike. Želimo razvijati poticajno radno okruženje usmjereno na kvalitetu provedbe inkluzije educiranjem učitelja i roditelja te pružanjem stručne potpore, a sve za dobrobit naših učenika s teškoćama koji zaslužuju bolji i humaniji pristup.

Zašto smo odabrali baš tu temu? Jednostavno zato što vidimo da se sve više djece s teškoćama uključuje u redovnu nastavu i da im je potrebno omogućiti obrazovanje kakvo zaslužuju.

Svoje edukacije planirali smo sudjelovanjem na tečajevima koji se organiziraju po cijeloj Europi. Tako smo putovali u Sloveniju, Češku, Španjolsku i Portugal. Na sedmodnevnim radionicama naučili smo nove tehnike i vještine kako pomoći djeci s teškoćama.

Nakon povratka u školu održali smo radionice i predavanje za svoje kolege te ih uputili u nove metode koje mogu primijeniti u radu.

Osim radionica, u tijeku je izrada digitalne knjige sa svim materijalima s naših mobilnosti, kao i sa svih održanih radionica. Knjiga je namijenjena učenicima, učiteljima i roditeljima.

Posla je vrlo mnogo za sve nas, ali sigurni smo da je sudjelovanje u ovakvim projektima vrlo dobro i korisno, kako za učitelje tako i za učenike i njihove roditelje. [ Piše: Elza Nadarević Baričić, dipl. uč. savjetnik ]