Jučer-danas-sutra
KOLIKO I ŠTO ČITAJU MODERNI TINEJDŽERI?
Zašto suvremena djeca malo čitaju knjige?
objavljeno: 20. prosinca 2017.

… ne pridonose upoznavanju mlađe generacije tinejdžera s kulturom knjige, kvalitetnom literaturom i općenito s pravom umjetnošću.

U djece se, prije svega, formira psihička ovisnost o televiziji, internetu, društvenim mrežama i mobilnim telefonima. U redu, ali treba li dramatizirati?

Treba shvatiti da je čitanje općenito prilično složen kreativni čin koji čine složeni mentalni procesi: pozornost, vizualizacija i mašta. U procesu i rezultatu čitanja svaki čovjek na svoj način zamišlja junake i događaje. Televizija i film služe sve pripremljeno. Mnogi roditelji, povodeći se za učenicima, misle ovako: zašto bi dijete moralo čitati kad može pogledati film, skinuti recenziju s interneta ili pročitati kratak sadržaj? A učitelji zvone na uzbunu: djeca pišu neispravno, ne znaju rasuđivati, miješaju vrijeme i događaje.

  TREBA SE ZABRINUTI!

Nažalost, informacija dobivena preko računala ili televizora ima svoju specifičnost, naime, prenosi se vizualno. Dijete pritom ne razvija svoj aparat za razmišljanje.

Suvremeni interaktivni obrazovni programi s brojnim shemama, tablicama, katalozima, karticama s popisima svakako su vrlo učinkoviti. Oni omogućuju postizanje brzih rezultata, ali ne uče vas samostalnoj obradbi teksta. Kao rezultat naša djeca ne znaju samostalno izvlačiti potrebne informacije iz teksta jer njihova vještina analize teksta nije dovoljno razvijena. Isto tako, ako djeca ne čitaju knjige, to još ne znači da ih ništa ne zanima. Mlađa generacija samo dio informacija koje je starija generacija dobila iz knjiga, dobiva iz drugih izvora.

  DAJTE PRIMJER

Treba napomenuti da u obiteljima gdje se čita u osnovi izrastaju djeca koja čitaju. Ipak, nažalost mnogi današnji tinejdžeri nisu zainteresirani za djela A. Dumasa, Fenimorea Coopera, Minea Reeda i Julesa Vernea. Tinejdžerima nije zanimljiva dosadna klasika, njima je potrebno nešto zabavno. Kako se promijenio ritam života, neka djela koja je čitala starija generacija, modernim tinejdžerima čine se previše mekanima, dosadnima i nedovoljno dinamičnima. Oni, pak, jako dobro čitaju fantastiku, detektivske romane i underground. Unatoč razvoju informacijske tehnologije, industrija knjige cvjeta, u to se možete uvjeriti posjetom knjižari ili knjižnici. Možete čitati i s interneta, tamo također postoje knjižare i knjižnice. Na internetu možete naći i audioverziju knjige. One su osobito aktualne u onih koji žive u velikim gradovima. Naučite dijete slušati dobru knjigu u dobroj izvedbi dok se vraća iz škole ili se vozi na trening.

  JE LI VAŽNO ŠTO ČITAJU?

Neki predstavnici nove generacije, u potrazi za informacijama, bez usmjeravanja od bilo koga, uranjaju u svijet jeftine komercijalne zabave ili pseudoznanstvene literature koje ima u izobilju na policama suvremenih knjižara. No dobro, ali ta surogat-kultura uvijek je postojala. Budite ipak oprezni: ta vrsta čitanja može uvući tinejdžera u mrežu okultnih društava, sekti, supkultura ili nacista. U tom slučaju možete lako izgubiti dijete. Izvući tinejdžera iz nečega što je zaposjelo njegovu volju, zombiralo njegovu svijest o društvu, izliječiti ga od štetnih ideja neće biti lako. Odbacivat će sve suprotne ideje redom, vjerujući da udarate na njegovu slobodnu volju. Stoga pomno pratite što tinejdžer čita, u stvarnom životu ili na internetu, svejedno, razgovarajte s njim, preporučite svoje omiljene knjige, pročitajte što on preporučuje i raspravljajte s njim. U tom slučaju, dijete će ne samo zavoljeti čitanje nego će vam i početi vjerovati.

………………

NAPOMENA

  • Ucheba je stranica na ruskom jeziku posvećena obrazovanju sa savjetima, preporukama i blogovima učitelja.
  • ucheba.su