Hrvatski srednjoškolci osvojili su dvije brončane medalje i tri pohvale na 10. Europskoj fizičkoj olimpijadi (EuPhO 2026), održanoj od 12. do 16. lipnja u Gothenburgu u Švedskoj, na kojoj je sudjelovalo više od 200 učenika iz 41 europske te sedam gostujućih zemalja.
BRONČANE MEDALJE osvojili su Jure AZENIĆ i Matija JAKOVIĆ, učenici 3. razreda XV. gimnazije u Zagrebu. POHVALE su osvojili Pavle ŽUŽIĆ i Luka MILANI iz riječke Gimnazije Andrije Mohorovičića te Tia PAVELIĆ iz zagrebačke XV. gimnazije.
Natjecatelji su tijekom dva natjecateljska dana rješavali jedan eksperimentalni i tri teorijska zadatka iz različitih područja fizike. Zadaci EuPhO-a osmišljeni su tako da budu bliski stvarnim istraživačkim problemima; kratko su postavljeni, ali ostavljaju mnogo prostora za samostalan i kreativan pristup, zbog čega ih je vrlo teško riješiti u cijelosti.

Peteročlanu hrvatsku ekipa činili su učenici koji su se najboljima pokazali na državnom natjecanju iz fizike prošle godine te nakon višemjesečnih priprema i testiranja na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Hrvatsku ekipu u Gothenburgu vodili su Karla Filipović i Nikola Miše s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Izbor, pripremu i sudjelovanje hrvatskih natjecatelja organizira Prirodoslovno-matematički fakultet, dok nastup financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Hrvatski učenici na Europskoj fizičkoj olimpijadi sudjeluju neprekidno od 2017. godine, kada je natjecanje prvi put održano. ■ H I N A ■

