
Istraživanje ptičjeg svijeta kao važnog dijela bioraznolikosti naših krajobraza ima ključnu ulogu u razumijevanju važnosti očuvanja živog svijeta. Knjiga „Ptice gnjezdarice Hrvatskog zagorja” nudi uvid u ulogu ptica u ekosustavima i naglašava njihovu važnost za očuvanje prirode kako na lokalnoj tako i na svjetskoj razini. Stoga je u Gradskoj knjižnici Krapina, u srcu Hrvatskog zagorja, u ponedjeljak, 9. rujna, priređeno predstavljanje ove važne knjige.
Predstavljanje je počelo pozdravnom riječi ravnateljice knjižnice Maje Vukine Bogović koja je predočila biografiju autora, prof. dr. sc. Zdravka Dolenca. Nakon toga se okupljenima obratio recenzent prof. dr. sc. Milorad Mrakovčić, a nakon njega urednica Melita Povalec.
Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, objasnila je važnost knjige vezanu za zaštitu dijelova prirode spomenute županije. Pjesnikinja Marija Hlebec pobrinula se za poseban ugođaj čitajući pjesme posvećene pticama napisane na kajkavskom narječju.
Knjiga je plod autorova polustoljetnog praćenja i istraživanja ptica Hrvatskog zagorja, od 1971. do 2021. godine, stoga ne čudi što mu je grad Oroslavje 2023. godine dodijelio Nagradu za životno djelo za razvoj znanosti i promicanje Oroslavja.
Ovaj priručnik na jednome mjestu nudi osnovne podatke o 125 vrsta ptica gnjezdarica. Osim općih obilježja ptica gnjezdarica (veličina, masa, stanište, glasanje, prehrana, razdoblja razmnožavanja, smještaj gnijezda, materijal od kojega grade gnijezda, godišnji broj gniježđenja, broj jaja u gnijezdima, prosječna dimenzija jaja, inkubacija, broj mladih ptica, sezonska kretanja), za svaku je vrstu ptica prikazano stanje njezine populacije na području Hrvatskog zagorja, status ugroženosti populacije prema Crvenoj knjizi ptica Hrvatske te njezina zakonska zaštita.
Priručnik je pisan znanstveno-popularnim stilom te je namijenjen širokom krugu čitatelja. Nazivi ptica navedeni su i na oroslavskoj kajkavštini, dijalektu koji pripada središnjem zagorskom govoru, odnosno oroslavskome mjesnom govoru, a prema sistematici one su svrstane u 85 rodova, 43 porodice i 17 redova. Priručnik je prožet mnogobrojnim fotografijama koje omogućuju lakše prepoznavanje ptica te je formatom idealne veličine da ga ponesete sa sobom u šetnju prirodom.
Predstavljanje knjige privuklo je mnogobrojne zaljubljenike u prirodu i stručnjake iz područja ornitologije, a na njemu je naglašena važnost znanstvenog istraživanja i promicanja svijesti o očuvanju biološke raznolikosti. Knjiga je dostupna u svim knjižarama i webshopu Školske knige.