
Katkad su rješenja na aktualne probleme, pa čak i suptilni odgovori skriveni u pričama. Upakirani su u mudre riječi, bogate ilustracije ili pak ideju vodilju na koju je priča naslonjena. Osobito u ovako slojevitim tekstovima koji se mogu iščitavati nebrojeno puta i svaki put iz njih izvući nova pitanja koja potiču zdrave rasprave, pozivajući djecu i odrasle na dublje promišljanje o određenim temama.
Slikovnica Jagin lonac, namijenjena djeci i mladima, a bliska i poučna i odraslima, slojevita je i duboka. Nudi više pristupnih pravaca. Iako naslonjena na slavensku mitologiju koja je sama po sebi bajkovita i izvrstan poligon za putovanje maštom, mitovima i davno prošlim vremenima, ona je ponajprije priča o ljudskim osobinama, o različitostima, taštini i empatiji.
Upravo to ispreplitanje slavenske mitologije i čovjeka u današnjem svijetu nudi potpuno novo i autentično putovanje svim osjetilima, pozivajući nenametljivo na introspekciju čitatelja.
U svijetu gdje je sve toliko ubrzano i obvezujuće, u svijetu u kojem djeca teško uspijevaju zadržati pažnju i koncentraciju dulje od nekoliko minuta Jagin lonac, poput starih ruskih skaski, vraća u vrijeme smiraja. U vrijeme kad su ljudi imali vremena zastati poslušati vjetar i primijetiti mijene prirode koja ih okružuje.
U priči se susrećemo s čarobnicom Jagom, vilama Danicom, Bugom i Ladom, te vjetrom Striborom. Svaki od likova nosi u sebi simboliku svojeg imena, no i obrate koji im se događaju putujući pričom. Likovi su obilježeni ljudskim osobinama poput neumjerene taštine, zavisti, škrtosti i tvrdoglavosti, ali i beskrajnog razumijevanja, dobrote, moći opraštanja i zahvalnosti. Ova priča donosi odgovore na pitanja: Mogu li traumatični događaji iz prošlosti biti sjeme buduće zahvalnosti? Postaju li osobe zatvorene u svom svijetu, nepristupačne i naoko mračne, a da u njima zapravo gori beskrajno svjetlo?

Prateći transformaciju likova iz priče transformiramo se i sami, osjećamo kako su pokrenuta pitanja i razgovor se organski nameće.
Djeca vole slušati o čarolijama, a susretom s Jaginim loncem možda osvijeste da je sva čarolija itekako opipljiva i živa i da živi upravo u njima. Upravo ta ideja osobne odgovornosti pojedinca u svijetu, bilo u odnosu na samoga sebe ili isti taj svijet, jaka je i potrebna. Potka je kvalitetnom odrastanju i pronalaženju svojeg mjesta u svijetu.
„Ovo izvanredno djelo kombinacijom majstorski napisanog teksta, bogatoga, slikovitoga i poetičnog jezika te prekrasnih ilustracija koje se protežu preko cijelih stranica nudi čitateljima bogatstvo i maštovitost narodne bajke, priču koja nadahnjuje, poučava i pruža duboku emocionalnu rezonancu te pravi umjetnički doživljaj, što je čini iznimnim primjerom književnosti za djecu, slikovnicom koja kvalitetom može stajati uz bok svjetski poznatim naslovima.” napisala je knjiška blogerica Franka Čuljak na Facebook-stranici Miš i zmaj.
■ Napisala: Nataša JUKIĆ, autorica slikovnice Jagin lonac ■