Važni datumi u godini
OŠ IVANA CANKARA, ZAGREB
Obilježili Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti
objavljeno: 25. veljače 2021.

Osnovna škola Ivana Cankara iz Zagreba i ove je godine tradicionalno obilježila Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti koji se odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda obilježava svake godine 11. veljače. Događaj se inače dešava u školi uz mnogo zanimljivih predavanja, radionica te posjeta naših poznatih znanstvenica.

Na taj dan, u uvodu organizatorice Maje Mačinko, prisjetili smo se žena i njihove borbe kroz povijest, upoznali naše domaće znanstvenice i poduzetnice koje su itekako priznate u svijetu, a  sve uz podršku Školske knjige koja je ove godine uskočila kao podrška ideji i pomogla nam da naše događanje prebacimo iz Cankarice u virtualni svijet kako bi svi naši dragi gosti mogli iz sigurnosti svojih domova i učionica biti s nama i pratiti predavanja i okrugli stol.

Događanje je bilo namijenjeno svim osnovnim i srednjim školama, kako učiteljima i nastavnicima, tako i učenicima. Njihove povratne informacije su bile i više nego odlične, a to možemo zahvaliti predavačima i sudionicama okruglog stola.

Prvo predavanje Svi smo mi jedinstveni, privlačni, puni energije i zračimo održao je dr. sc. Ivica Puljak, profesor fizike na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu.

Nakon njega uslijedilo je predavanje Cankarevaca – A zašto ne STEM?, učenika 6. b razreda izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje Brune Piteše, Ive Bijelića, Marcele Šipić, Nikole Lewisa i Zare Brlek. U svom predavanju uz vodstvo učiteljice Petre Večerić objasnili su svoju perspektivu manje zastupljenosti žena u poslovima vezanima za STEM područje s perspektive prava na ravnopravnost spolova i pristupa kvalitetnom obrazovanju.

Nakon predavanja uslijedio je okrugli stol sa ženama znanstvenicama koje su pričale o svom putu do uspjeha, svojem radu i djelovanju. Razgovor s njima bio je vrlo motivirajuć ne samo za žene i djevojčice koje su ih slušale, već i za dječake. Žene znanstvenice koje su ove godine ostavile utisak na sve koji su pratili ovo događanje bile su:

Dr. sc. Ivana Carev, doktorica znanosti kemije, znanstvenica koja se više od 15 godina bavi edukacijom i poučavanjem prirodnih znanosti. Ivana je pričala o tome kako izgleda njen radni dan, zašto promovira znanost i kakve veze imaju umjetnost i STEM.

Doc. dr. sc. Ankica Kovač, diplomirala je zrakoplovstvo i docentica je na Zavodu za energetska postrojenja, energetiku i okoliš u sklopu Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Ankica je ispričala svoj put i kako je dobila ideju o prvoj punionici  i biciklu na vodikov pogon, te kakav je osjećaj biti u stripu udžbenika za tehničku kulturu kao osoba koja inspirira mlade.

Dr. sc. Ana Sunčana Smith vrhunska je znanstvenica, stručnjak u teorijskoj fizici (stanica i membrana) i stalna profesorica u Njemačkoj te dobitnica prestižnog ERC projekta. Kako radi na Institutu Ruđer Bošković, dotakla se tema o ravnopravnosti spolova koja je kod njih na institutu sasvim prirodna stvar i koji ima broj žena koje se bave tim područjima čak i veći od muškaraca.

Dr. sc. Anđela Šarić poznata je zagrebačka znanstvenica s londonskom adresom. Nakon dodiplomskog studija na PMF-u u Zagrebu, doktorata na Sveučilištu Columbia u New Yorku i postdoktorata na Cambridgeu, od 2016. vodi svoj istraživački tim u Londonu. Njen tim bavi se između ostaloga Alzheimerovom bolesti, te nam je pričala kakve veze umjetna inteligencija ima sa biologijom te kakav je osjećaj raditi van lijepe naše.

Dr. sc. Ana Šepac doktorica je medicine koja svoju disertaciju izrađuje na Medicinskom fakultetu u Zagrebu iz područja biomedicine. Istražuje in vitro razvoj stanica srčanog mišića iz pluripotentnih stanica. Ana je pojasnila čime se sve patologija bavi osim onog što znamo iz popularnih forenzičkih serija.

Ovo događanje dio je velikog međunarodnog projekta u kojemu sudjeluje oko 200 učitelja iz čitave Europe, a organizacija i ideja projekta nastala je nakon što se profesorica Maja koja u Cankarici predaje tehničku kulturu vratila sa prestižne stipendije USA ambasade Hidden no more: Advancing Women in STEAM fields i koji je nastao kao dogovor sa ostalih 49 znanstvenica svijeta koje su sa njom bile na tom proputovanju. Ideja projekta je širiti ljubav prema svim STEAM područjima te djevojkama i djevojčicama pokazati kako i one mogu biti sve što požele, a tome najviše doprinosi upoznavanje svih ovih divnih žena i njihovih priča kako bi kroz njih shvatile da nisu same.