Zanimljivosti
Mmm… Čokolada
objavljeno: 4. studenoga 2013.

Čokolada ima dugu povijest koja seže sve do Maja, starog naroda iz središnje Amerike. Maje su još u 4. stoljeću kuhanjem i mljevenjem plodova kakaa koje su zatim miješali u vodi sa sojom, vanilijom i čilijem čokoladu pripremali kao napitak. Kad su njihovi trgovci odnijeli plodove kakaa u Meksiko i prodali ih Astecima, kakao je i ondje postao pravi hit. Asteci su napitak od čokolade pili rashlađen uz dodatak raznih mirodija (čak i papra), bez šećera. Papar su šećerom zamijenili španjolski istraživači, a sadržaj napitka ljubomorno su čuvali za sebe sto godina.

Put do čokolade počinje zrnom kakaa koje raste u toploj i vlažnoj klimi. Zrno kakaa je plod biljke kakaovca. Ono raste na stablu kakaovca koje je, ako raste u divljini, visoko 20-ak metara i živi do 150 godina, dok su stabla uzgojena na plantažama visoka 5 – 10 metara. Plod stabla kakaovca zapravo je mahuna koja sadržava četrdesetak sjemenki odnosno zrna kakaa. Proces nastanka kakaa veoma je složen. Pobrane mahune se ljušte, vade se zrna s pulpom i postupno se suše, po mogućnosti na suncu. Nakon toga se uklanja ljuska, a zrna se prže i melju. Nastaje gusta kakao tekućina poznata i kao kakao masa koja je osnova za izradu čokolade.

Čokolada je zdrava, ali to ne znači da je trebate jesti u neograničenim količinama. Birajte tamnu čokoladu i pojedite do 100 grama dnevno.