Nastava na daljinu
PRIMJER DOBRE PRAKSE IZ OŠ „AUGUST CESAREC“ IVANKOVO
Izrada videomamaca u nastavi lektire s pomoću aplikacije Stop Motion Studio
objavljeno: 17. travnja 2020.

Tražeći načine da učenicima učinim sat lektire što zanimljivijim, odlučila sam iskoristiti njihovu prirodnu znatiželju, potaknuti ih na otkrivanje novoga digitalnog alata te im na taj način približiti lektirna djela koja nisu svim učenicima privlačna za čitanje. Moji su učenici ovaj izazov rado prihvatili i otada iščekujemo satove lektire kao prigodu za pokazivanje naših malih filmskih ostvaraja.

Ideja je sljedeća: nakon što pročita lektirno djelo učenik izrađuje kratak i dopadljiv videozapis koji će poslužiti kao mamac za čitanje djela onima koji ga još nisu pročitali. Djeci sam prepustila odabir tehnika stvaranja i nastali su mnogobrojni izvrsni radovi.

Učenici su najviše koristili tehniku stop animacije, za koju je potrebno imati mobitel s fotoaparatom i aplikaciju za stop animaciju. Zatim je potrebno nacrtati likove ili odabrati predmete koji će biti snimljeni. Zatim se ti likovi ili predmeti fotografiraju, potom pomaknu pa ponovno fotografiraju i tako redom. Postupak se ponavlja sve dok ne načinimo dovoljno fotografija koje zatim povezujemo u film. Oni koji se žele okušati u stvaranju svojega filma u stop animaciji mogu se poslužiti aplikacijom Stop Motion Studio, koja je besplatna i dostupnaza sustave iOS i Android u Googleovoj trgovini aplikacijama te u trgovini iTunes.

Aplikaciju možete preuzeti na pametne telefone i tablete koji imaju kameru, jednostavna je  za uporabu i primjerena za nastavu.

Animacija se može izvoditi pomoću crteža, kolaža, figurica; bezbroj je mogućnosti.

■  KAKO NASTAJE ANIMACIJA?

Nakon pokretanja aplikacije, dodirom na New Movie otvara se mogućnost snimanja nove animacije.

Pritiskom na ikonu kamere pokreće se fotoaparat, s pomoću kojega fotografiramo unutar aplikacije, ali postoji i mogućnost učitavanja fotografija iz vlastite galerije.

Fotografiramo kadar po kadar. Što sporije izvodimo korake, to će animacija biti uspješnija. U slučaju postizanja loše fotografije, postoji mogućnost brisanja i naknadnoga fotografiranja.

Napravljeni zapis automatski se pohranjuje, a pritiskom na ikonu Play možemo pregledati što smo do tog trenutka napravili. Dodirom na željenu fotografiju pojavljuje se izbor alata za uređivanje fotografije. Brzinu animacije, koja je na početku postavljena automatski, možemo po želji prilagoditi i sami odrediti.

Aplikacija ima mogućnost snimanja zvuka. Pritiskom na plus s lijeve strane možemo dodavati zvučne zapise s vlastitog računala. U galeriji se nalaze svi snimljeni filmovi. Video se može podijeliti dodirom ikone Eksport Movie.

Marta BOTA, učenica petoga razreda, vrlo je talentirana i uspješna u izradi videomamaca.  Za njihovo stvaranje, kaže, najvažnije je imati ideju, a poslije je sve lako. Ovdje možete pogledati njezine videomamce u različitim tehnikama snimanja za djela Bajka o ribari i ribici, Koko u Parizu i Strah u Ulici Lipa.

Bajka o ribaru i ribici

Koko u Parizu

Strah u Ulici lipa

Kao što to uvijek biva, učenicima je samo trebalo dati poticaj, a njihova je mašta učinila sve ostalo. Sažeto rečeno, bilo je dovoljno pokazati jedan primjerak videomamca, uputiti ih na aplikaciju s pomoću koje ih je moguće izraditi i dogodila se čarolija…

Djeca obožavaju tehnologiju i stvaranje na ovaj način doživljavaju kao igru. Sve nastale radove koristim na satu obrade lektire u motivacijskome dijelu sata. Također, vrlo često videomamac uklopim u prezentaciju pomoću koje s učenicima prolazim kroz sadržaj pročitane lektire.

Na taj način nastala je i ova prezentacija za obradu lektire BAJKA O RIBARU I RIBICI.

■   Piše: Marija JURIĆ, učiteljica hrvatskoga jezika  ■  OŠ „August Cesarec“, Ivankovo ■ Photo by Shutterstock ■