Zanimljivosti
Koliko mozga rabimo?
objavljeno: 20. kolovoza 2014.

Postoje brojni suvremeni mitovi koji se pogrešno smatraju znanstvenim činjenicama poput toga da rabimo svega deset posto volumena vlastitog mozga. Za Barbaru Sahakian, profesoricu kliničke neuropsihologije na Sveučilištu u Cambridgeu, ta je tvrdnja potpuno neutemeljena.

MozakViše od deset posto

„Nemoguće je kvantitativno izraziti koliko mozga rabimo, ali je to sigurno više od deset posto”, navodi ona u izjavi za britanski The Independent. Tih je deset posto obična izmišljotina koju je radi snažnijeg dojma prvi put iznio Dale Carnegie 1936. godine u svojoj uspješnici Kako steći prijatelje i utjecati na ljude. Dugovječnosti toga mita pridonosi nerazumijevanje načina funkcioniranja moždanih stanica. Prema mišljenju neuroznanstvenika, 90 posto stanica u našemu mozgu jesu potporne ili glijalne stanice koje učvršćuju živčano tkivo i hrane ostalih deset posto živčanih stanica koje sudjeluju u psihičkim procesima, poznatih i kao siva moždana tvar.

Profesorica Sahakian se slaže da neprestano ne rabimo puni potencijal mozga, budući da zbog različitih čimbenika, uključujući umor, slabije iskorištavamo naše moždane sposobnosti. Upozorava na rezultate nedavnog istraživanja provedenog među učenicima koji su pokazali da se učenje matematike i čitanje mogu poboljšati vježbanjem.

Mit živi dalje

Rezultati prošlogodišnje ankete Zaklade Michaela J. Foxa za istraživanje Parkinsonove bolesti pokazali su da 65 posto Amerikanaca vjeruje u mit o „deset posto”, pet posto više od broja ispitanika koji vjeruju u evoluciju. Barry Gordon, neurolog sa Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu, smatra da ljudi vole vjerovati u taj mit kako bi vlastite propuste mogli pripisati navodno neučinkovitome dijelu svojega mozga.