Maja Mačinko učiteljica je savjetnica tehničke kulture u OŠ Ivana Cankara u Zagrebu. Završila je Filozofski fakultet u Rijeci i stekla zvanje profesora fizike i politehnike. Bavi se robotikom, automatikom te promiče STEM u svim sferama društva. Od 2016. urednica je za tehničku kulturu u Školskoj knjizi. Njezina strast i cilj su razviti kod djece i mladih želju za stvaranjem i istraživanjem, potaknuti ih na kreativnost i strast prema znanosti i tehnologiji. Pored svog rada s djecom, Maja Mačinko strastvena je putnica koja je putovanjima posvećena od studentskih dana. Tijekom svojih brojnih putovanja, obišla je više od 60 zemalja. Sama istražuje i organizira putovanja za sebe i svoje prijatelje, koristeći suvremenu tehnologiju za olakšavanje planiranja. Na njezinim putničkim avanturama, istražuje prirodne ljepote, običaje, gastronomiju i upoznaje različite kulture i ljude. Njezina strast prema putovanjima odražava se i u tome što piše priče i anegdote o svojim iskustvima, nadahnućima i izazovima koje je susrela tijekom svojih putovanja. Njezin cilj je motivirati i ohrabriti druge da istraže svijet oko sebe te ne odustanu od svojih snova.
■ MAJINE RAZGLEDNICE ■ 36. ■
Singapur: Grad budućnosti u sadašnjosti
objavljeno: 27. siječnja 2025.

U Singapur sam „svratila“ kako bih vidjela njihov Znanstveni centar i spoznala kako im funkcionira obrazovni sustav. Naime, prošle je godine u sklopu stručnog posjeta u moju školu svratio Chester, voditelj STEM centra u Znanstvenom muzeju. U neformalnom razgovoru pozvao me da na svojem proputovanju navratim i do njih da mi pokažu kako funkcionira STEM obrazovanje na Otoku – kako oni svoju državu zovu.

I tako sam, naoružana vječnom znatiželjom i spremna na izazove, krenula istražiti čudo singapurskog obrazovnog sustava. Ako ste mislili da je STEM Inc. samo još jedna dosadna institucija s puno papira i malo akcije, prevarili ste se – kao i ja. Ovo je mjesto gdje se snovi pretvaraju u stvarnost, a teorija u praksu.

Piše: Maja MAČINKO

STEM Inc., odjel pri Znanstvenom centru Singapura, osnovan je s jasnim ciljem: stvoriti generaciju inovatora i rješavatelja problema. Njihova misija uključuje suradnju sa školama i industrijskim partnerima kako bi se učenicima omogućila praktična iskustva u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. Raznim programima STEM Inc. nastoji integrirati stvarne industrijske izazove u obrazovni sustav omogućujući učenicima primjenu teorijskih znanja na praktične probleme. Zašto bi netko učio o elektronici samo na papiru kad može sagraditi vlastitog robota ili riješiti stvarni problem kanalizacije u gradu?!

♦ STEM I UČITELJI ♦ 

Jedan je od njihovih najimpresivnijih poteza bio angažiranje stručnjaka iz različitih industrija koji su zajedno s edukatorima razvijali nove kurikule. Kad su završili taj projekt, neki od tih stručnjaka odlučili su ostati i trajno pružati podršku učiteljima. Tako danas STEM Inc. ima programe koji variraju od nekoliko tjedana do dvogodišnjih angažmana.

Tijekom tih dviju godina učitelji napuštaju svoje škole, rade na razvoju novih materijala, usavršavaju se i, naravno, rade na sebi. Po povratku na burzu rada ti učitelji postaju zvijezde obrazovnog svijeta, svi ih žele zaposliti jer sa sobom donose svježa znanja i iskustva.

STEM Inc. tu ne staje. Svaki STEM učitelj ima njihovu stalnu podršku, bilo da se radi o telefonskom savjetovanju, posjetu školama ili korištenju naprednih tehnologija i materijala u Znanstvenom centru. Ovaj model suradnje između obrazovnih institucija i industrije osigurava da učenici ne uče isključivo pustu teoriju, već razvijaju i vještine potrebne za suočavanje s izazovima u stvarnom svijetu. A da su ozbiljni u vezi obrazovanja, pokazuje i činjenica da je taj cilj godinama bio druga stavka na ljestvici proračunskih prioriteta u zemlji. Iako je nedavno pao na treće mjesto (zdravstvo je, zahvaljujući pandemiji, zauzelo drugi priritet), obrazovanje ostaje i dalje u fokusu. Singapur vjeruje da je njihova budućnost u rukama dobro obrazovane i praktično osposobljene djece. Stoga se već od malih nogu djecu uči praktičnim znanjima i rješavanju problema s kojima se njihova zemlja suočava.

Nakon što sam obišla STEM Inc. i razgovarala s njihovim stručnjacima, bilo mi je jasno zašto su tako uspješni. Njihov pristup obrazovanju nije samo inspirativan, već je nevjerojatno praktičan. Tko ne bi želio učiti u sustavu gdje su izazovi stvarni, rješenja kreativna, a podrška neograničena?! Fascinirao me njihov stav prema obrazovanju pa vjerujem da je divno biti učitelj u Singapuru.

♦ GARDENS BY THE BAY ♦ 

U Singapuru je sve lako dostupno i povezano, što me dodatno impresioniralo. Osim što sam se koristila javnim prijevozom, puno sam šetala i vozila se biciklom. Na svakom su koraku bicikli koje unajmite aplikacijom, a kada želite stati, na karti pronađete najbliži parking, ostavite bicikl uz sken koda na podu i on se automatski zaključa. Kad se poželite ponovno voziti, samo uzmete drugi bicikl s bilo koje lokacije u gradu.

Tako sam naredni dan biciklom krenula prema svjetski poznatim vrtovima „Gardens by the Bay“. Ovaj se spektakularni nacionalni park prostire na više od 100 hektara i pravo je čudo spojeno središtem Singapura. Njegov je najpoznatiji dio Supertree Grove, skupina futurističnih „superdrveća“ koja dosežu i do 50 metara. Danju su ovi vertikalni vrtovi impresivni zbog svoje veličine i konstrukcije, ali prava se magija događa noću kad zasvijetle u svim bojama priređujući spektakularan svjetlosni show pod nazivom Garden Rhapsody.

Osim Supertree Grovea, tu su i dva masivna staklenika: Flower Dome i Cloud Forest. U Flower Domeu sam vidjela biljke s pet kontinenata i tisuću godina stare masline koje izgledaju kao da su izašle iz priča o antičkoj Grčkoj. Zamislite tropsku šumu s vodopadom visine 35 metara – Cloud Forest pravi je raj za ljubitelje prirode i instagramskih fotki. Osjećala sam se kao lik u nekom od nastavaka Avatara, a ne kao Maja u Singapuru…

Gardens by the Bay baš je prava lekcija iz ekologije i inovacije koju grad pokazuje. Ova „superdrveća“ prikupljaju kišnicu, proizvode solarnu energiju i služe kao ventilacijski sustavi za staklenike dok posjetitelji prolaze lokacijama kakve nećete pronaći nigdje drugdje na svijetu.

Šećući vrtovima, intezivno sam razmišljala o tome kako Singapur ne radi samo na obrazovanju, već i na održivosti i inovacijama. Ovo je mjesto prava inspiracija za sve nas koji tražimo načine kako spojiti prirodu i tehnologiju u savršenu harmoniju i stvaran primjer o održivom razvoju koji je u današnjem obrazovanju iznimno popularan termin.

♦ GRAD MUZEJA ♦ 

Ako me pitate što mi je najdraže u ovom gradu, rekla bih – nebrojeno muzeja za svakoga. Tri sam dana uživala samo po muzejima i upijala dojmove.

Jedan je od dvaju favorita (kad isključim Znanstveni centar) ArtScience Museum, mjesto koje spaja umjetnost, znanost, kulturu i tehnologiju tako da vas ostavi bez daha. Njegova zgrada u obliku lotosa, osim što je arhitektonsko čudo, simbol je umijeća kako povezati prirodu i tehnologije.

Izložbe su interaktivne, vizualno spektakularne i osmišljene tako da vas uvuku u priču. Posebno su mi bile zabavne svjetlosne projekcije koje stvaraju iluziju kretanja – kao da ste odjednom ušli u svijet snova gdje su pravila fizike malo drukčija. Uz to, muzejska se ponuda stalno mijenja pa sam imala sreću vidjeti instalaciju koja istražuje kako umjetna inteligencija oblikuje naš svijet. Ukratko, u ovom muzeju ponovno postajete dijete – istražujete, dodirujete i učite, što je meni vrhunac uživanja!

Uz sve to, upoznala sam Nuru, šestogodišnju djevojčicu iz BIH, čiji su roditelji poslom došli u Aziju i ostali tu živjeti. Ona i ja smo nakon slučajnog susreta na blagajni muzeja završile na kolačima. Dva su sata razgovora s Nurom o svijetu bila prava lekcija iz dječje mudrosti i iskrene radoznalosti.

Drugi je muzej, koji me oduševio, Dots Design Museum. Ovaj je muzej prava oda ljudskoj kreativnosti i inženjerskom geniju. Zamislite izložbu koja vam pokazuje kako će svijet izgledati za deset, dvadeset ili pedeset godina. Tu su pametni gradovi, futuristički namještaj, inovativni materijali i rješenja za održivu budućnost; svaki kutak muzeja priča priču o idejama koje oblikuju naš svakodnevni život. Najviše me oduševio dio posvećen tehnologiji koja se koristi recikliranim materijalama za proizvodnju kućanskih predmeta.

Dok sam kasnije pila kavu i slagala dojmove, razmišljala sam o tome kako je Singapur postao ovako napredan i inovativan. Osim muzeja, fascinirale su me neobične zgrade, moderni hoteli i kineska četvrt sa šarenim lampionima. Ali ono što me posebno osvojilo, činjenica je koliko je ovaj grad „zelen“. Parkovi su doslovno na svakom koraku, a stambene zgrade imaju vrtove na krovovima i balkonima. Sve to čini Singapur mjestom koje, osim što izgleda futuristički, doista i živi u budućnosti. I tada, prvi put na ovom putovanju, zapitala sam se kako bi bilo trajno živjeti ovdje…