Iz školskog svijeta
OŠ VLADIMIRA BECIĆA OSIJEK | MOBILNOST UČITELJA U ESTONIJI
Izvanredni estonski obrazovni rezultati i ljubav prema tradiciji
objavljeno: 19. prosinca 2022.

Estonija je europska država koja je svoju neovisnost od Sovjetskog Saveza ostvarila tek 1991. godine, a članica je EU-a od  2004. godine. U PISA istraživanju 2018. godine postigli su iznimne rezultate u matematičkoj, čitalačkoj i prirodoslovnoj pismenosti te se svrstali na peto mjesto kao vodeća europska država, stoga nam je bilo iznimno zanimljivo otputovati u ovu državu tri puta manju po broju stanovnika od Hrvatske (1,3 milijuna stanovnika) i upoznati se s načinom funkcioniranja estonskih škola.

Djelatnice Osnovne škole Vladimira Becića Osijek Tatjana Kristek, koordinatorica projekta, učiteljica razredne nastave Radojka Wilhelm i tajnica škole Sanja Omazić sudjelovale su u 4. mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta Mindfulness and wellbeing in European  schools, u glavnom gradu Talllinu.

Petnaest učitelja iz šest europskih škola boravilo je u snježnoj baltičkoj metropoli. Djelatnici i učenici Lasnamäe  Gümnaasium pokazali su nam prednosti svoje škole koju pohađa trenutno 1400 učenika od prvog razreda osnovne škole do završnog razreda srednje škole. Ova je škola manjinska, ruska škola, i uz redovnu nastavu na ruskom jeziku djeca uče i estonski jezik četiri sata tjedno te dva sata tjedno engleski kao strani jezik.

Tijekom boravka u školi imali smo priliku vidjeti tradicionalne pjesme i plesove na svečanosti dobrodošlice. Važno je naglasiti kako Estonci jako vole zborsko pjevanje i tradicionalnu glazbu. Učenici Škole redovito sudjeluju na najvećem Festivalu plesa koji se od 1934. održava svake pete godine u Tallinu.

Prisustvovali smo i nastavi profesionalne orijentacije za učenike 9. razreda koji se predavanjima i radionicama na praktičan način upoznaju s budućim tržištem rada. Učiteljice i učenici razredne nastave prikazali su nam dio aktivnosti iz školskog kurikula vezanog za razvoj mentalnog zdravlja kao i načine poboljšanja dobrobiti mlađih učenika u školi.

Škola domaćin ponosno nam je predstavila program za sprječavanje nasilja KiVa, anti-bullying program, koji ovdje provode već nekoliko godina. U program, koji se izvodi 20 sati tijekom nastavne godine, uključeni su svi učenici škole od 1. do 8. razreda.

Pedagoginja škole Anna Reren prezentirala nam je svoju ulogu školskog stručnjaka za socijalnu podršku u školi te prevenciju ranog napuštanja škole koji je jedan od većih problema estonskog obrazovnog sustava. Problemu napuštanja škola bilo je posvećeno i predavanje Early school dropuot in Estonia Joosepa Norma na Sveučilištu u Tallinu. Tijekom predavanja aktivno smo razmjenjivali iskustva. Hrvatska je zemlja s najmanjim postotkom ranog napuštanja škole dok se Estonija bori s brojkom od 25 %. Taj je podatak u nesrazmjeru s njihovim rezultatima PISA-e. Predstavnici šest škola u gostima estonskoj su gimnaziji navodili svoje primjere i obrazovne politike vezano za ovo važno pitanje. Zaključak je kako je učiteljski posao u Estoniji jako ozbiljno shvaćen, a od učitelja se traži doista velika žrtva vezana za radno vrijeme u školi, ali i za pripreme kod kuće pa čak i stupanj obrazovanja prije samog stupanja u radni odnos u školi.

Škole su odlično opremljene najnovijom tehnologijom i dodatnim mogućnostima za sport, izvannastavne aktivnosti i prehranu. Učenici viših razreda u školi borave gotovo cijeli dan (ponekad od 8 ujutro do 18 sati). Učenici tvrde da im je program težak i zahtjevan, ali činjenice potvrđuju rezultat.

Kao još jedan primjer dobre prakse navodim sudjelovanje u radionici neobična naziva Christmas mood with a touch of coffee aroma. I ova je radionica primjer aktivnosti s ciljem  smanjenja stresa i boljeg povezivanja učitelja. Takve se radionice u ovoj školi, s više od stotinu učitelja, učestalo provode. Uživali smo u druženju i stvaranju uz zvukove božićne glazbe i mirise svježe skuhane kave koju Estonci piju u neograničenim količinama. Tijekom boravka u Estoniji doživjeli smo i 17 sati mraka u prelijepom baltičkom gradu pa je sigurno i to jedan od razloga neobične ovisnosti o ovom napitku.

Domaćini su nam organizirali i posjet Tartuu, drugom po veličini gradu u Estoniji,  udaljenom 187 km od Tallina. Tartuu ima otprilike 100 000 stanovnika, grad je koji  predstavlja kulturno i intelektualno središte Estonije s najstarijim sveučilištem iz 1632. godine. Domaćini su nam omogućili da nešto novo naučimo i zabavimo se  u Znanstvenom centru Ahaa, a posjetili smo i iznimno zanimljiv Estonski nacionalni muzej osnovan 1909. godine u kojem je predstavljen svakodnevni život Estonaca kroz različite povijesne epohe. Muzej je danas u novoj modernoj zgradi u kojoj djeluje od 2016. godine. Na kraju je susreta, naravno, slijedila svečana podjela certifikata i razmjena darova. Aitäh, Eesti! (Hvala, Estonija!)

■  Napisala: Prof. Tatjana KRISTEK, učiteljica engleskog i njemačkog jezika | OŠ Vladimira Becića Osijek  ■