Učitelji stvaraju
OŠ BRODARICA, ŠIBENIK ■ OŠ SREDIŠĆE, ZAGREB
Videokonferencija kao potpora projektnoj i izvanučioničkoj nastavi u vrijeme pandemije
objavljeno: 15. lipnja 2021.
Foto-ilustracija: Shutterstock

Projekt Sigurnim korakom u školu 2 međunarodni je projekt zajednice eTwinning čije su autorice učiteljice Branka Pastuović iz Šibenika i Iva Palčić Strčić iz Zagreba. Nastavak je prošlogodišnjeg projekta Sigurnim korakom u školu 1 za koji je autorica, učiteljica Branka Pastuović, dobila nagradu COMET 2020. koja se dodjeljuje najboljem državnom projektu zajednice eTwinning.

Nastavna godina 2020./2021. bila je izazovna za osmišljavanje svih projektnih i nastavnih aktivnosti, a osobito onih koje su vezane uz izvanučioničku nastavu.

S obzirom na epidemiološke mjere i nemogućnost posjeta kulturnim ustanovama, za odgoj i obrazovanje učenika bilo je iznimno važno osmisliti kvalitetnu zamjenu. Da bi ostvarili planirane projektne ciljeve, partneri u Projektu imali su više videokonferencijskih suradnja. Virtualne učionice u koje su neko vrijeme mrežno bili potpuno uključeni svi učenici i u koje je neko vrijeme bio uključen dio naših učenika koji su bili kod kuće u samoizolaciji pokazale su se kao prilika za provedbu različitih vrsta aktivnosti pa tako i izvanučioničke nastave i učenja u mrežnom okružju.

U sklopu projekta Sigurnim korakom u školu 2 održane su dvije zajedničke videokonferencije i virtualne izvanučioničke aktivnosti za učenike 2.a OŠ Brodarica u Šibeniku i 2.b OŠ Središće u Zagrebu koje su organizirale i pripremile njihove učiteljice. Na veliku radost svojih učenika organizirale su izvanučioničku videokonferencijsku nastavu pa su tako svojim gostovanjem učenike uveselili zagrebački Zoološki vrt i književnica Željka Horvat-Vukelja. Susret su s pomoću videokonferencije pratili svi učenici u svojim učionicama te učenici koji su bili u svojim domovima u samoizolaciji.

Prvo gostovanje s pomoću videokonferencije bilo je u ožujku 2021. godine. Tada su zagrebački i šibenski učenici te njihove učiteljice Iva i Branka ugostili zagrebački Zoološki vrt. Njegova edukatorica Katarina Mlinar provela je učenike ZOO-om i održala mrežnu edukaciju s temom Tko je gladan.

Učenici su sa zanimanjem pratili izlaganje i doznali mnogo zanimljivih informacija o prehrani životinja u zoološkom vrtu. Naučili su tko su i čime se bave timaritelji, veterinari, biolozi i nutricionisti. Edukatorica je objasnila koliko hrane godišnje pojedu životinje u zoološkom vrtu i koja je to hrana te da životinje, kao i ljudi, trebaju jesti raznoliku hranu raspodijeljenu u nekoliko dnevnih obroka.

Zanimljiv je bio tjedni jelovnik čimpanza koji pripremaju nutricionisti i u kojemu su različite namirnice kao što su voće, povrće, lišće, sjemenke, kruh, svježi sir, jaja, riža, krumpir i meso.

Učenici su dobili priliku usporediti zubalo svejeda (čimpanze) i mesojeda (vuka) na lubanjama koje je edukatorica pokazala. Oduševio ih je slonov zub koji je bio velik kao edukatoričina glava! Jeste li znali da slonu ispadaju i rastu novi zubi do šest puta za njegova života?

Učenici su bili znatiželjni i postavili su mnogo pitanja. Doznali su da deva u svojoj grbi nema vodu, već mast. Iznenadili su se doznavši i to da deva u 10 minuta može popiti čak 145 litara vode!

Najuzbudljiviji dio edukacije bio je sam kraj kada je edukatorica iz terarija izvadila zmiju te bradatu agamu i pokazala ih učenicima.

Gostovanje zagrebačkoga Zoološkog vrta potaknulo je učenike da izrade vlastite štapne lutke životinja i u školu donesu lutke s likovima životinja. Upotrijebili su ih za smišljanje zanimljivih životinjskih razgovora iz kojih su nastale prave male predstave.

Kako bi zahvalili za sve što su vidjeli i naučili, učenici su za edukatoricu i zagrebački Zoološki vrt izradili zahvalnicu.

U svibnju 2021. godine organizirano je i drugo virtualno gostovanje i druženje s našom istaknutom književnicom Željkom Horvat-Vukeljom. Druženju su prethodile razne aktivnosti kao što su čitanje slikopriča (Vrtoglava slikopriča, Hrabrica, Vodoravno i okomito), pisanje vlastitih slikopriča te slušanje Željkinih priča dostupnih na YouTubeu.

Gospođa Željka je tijekom videokonferencije i virtualnoga gostovanja u Brodarici i Zagrebu učenicima pripovijedala svoje interaktivne priče o glazbenim instrumentima, bučnim kuhinjskim aparatima i o jednom malom vlaku.

Zagrebački i brodarički drugaši aktivno su sudjelovali, pjevali zajedno s književnicom, odgovarali na mnoga njezina pitanja o pričama, pogađali rješenja rebusa koja im je postavljala te na kraju i sami postavljali pitanja književnici.

Koje su priče i koje glavne likove učenici upoznali, neka ostane tajna uz preporuku da ih i sami poslušate.

Druženje s književnicom potaknulo je naše drugaše da i sami smišljaju neobične i maštovite vrtoglave priče, križaljke s riječima koje upotrebljavaju u mjesnom govoru, pričaju o druženju s književnicom, a na kraju joj napišu i pismo.

Zahvaljujemo na podršci Školskoj knjizi koja nam je pomogla u organizaciji virtualnoga gostovanja i omogućila posjet drage nam književnice Željke našim školama i učenicima. Bilo je jako zanimljivo!

■  Pišu: Branka Pastuović, učiteljica savjetnica, OŠ Brodarica, Šibenik | Iva Palčić Strčić, učiteljica savjetnica, OŠ Središće, Zagreb ■