
Učeničke TV reportaže iz OŠ Franje Krežme u Osijeku odabrane su kao jedne od najuspješnijih za ovogodišnju 13. Smotru hrvatskog školskog filma i 63. Reviju filmskog stvaralaštva djece održanoj od 2. do 5. 10. u Metkoviću.
Lanjske godine sam bila mentorica darovitim učenicima, tada osmog razreda naše OŠ Franje Krežme, a snimali su u sklopu nastave medijske kulture dokumentarne filmove i TV reportaže.
Često kadrovi, koji su pomno i znakovito komponirani, uspostavljaju izravnu vezu s gledateljem utječući na njegovo emocionalno stanje te mu zauvijek ostaju u sjećanju.
Učeći na nastavi hrvatskoga jezika o dokumentarnom filmu i TV reportaži, moji su učenici završnih razreda osnovne škole imali zadatke i okušati se u snimanju jednog od ovih dvaju žanrova, uz upute i pomoć svoje profesorice hrvatskoga jezika. Važan dio snimanja filma predstavljaju, naravno, i filmski planovi kojima je zadaća usmjeravanje gledatelja prema bitnom unutar filmskog okvira, a snimanje filmskih planova izvježbali su u nižim razredima u okviru nastavnog kurikula.
Učenicima su ponuđene moguće teme, no isto tako dana im je i sloboda u izboru teme ako su već imali nekakvu ideju o temi svojeg filma. Nakon pisanja scenarija i knjige snimanja učenici su krenuli snimati kadrove te intervjuirati odabrane sugovornike.
Učenici OŠ Franje Krežme rado su sudjelovali u snimanju ovih reportaža kao i njihovi profesori. Učenice Nina DASOVIĆ i Adriana MAGDALENA ORLIC snimile su reportažu pod nazivom Vječni podsjetnik na privremeni osjećaj u kojoj otkrivaju svijet tetovaža stavovima učenika i učitelja te iskusnog tatoo majstora. Pažljivo postavljenim pitanjima dobivamo jasan uvid u temu blisku mladima na zanimljiv, razumljiv i pristupačan način. Film je odabran za prikazivanje na Smotri i Reviji, a učenicama je ovo bilo izuzetno poučno i zabavno iskustvo.
Drugi film, koji je odabran za prikazivanje na Reviji, nosi naziv Lovkinja. To je dokumentarni film u kojem su učenice Ilijana DŽOJIĆ i Barbara FIŠER izašle na teren te donijele zanimljivu i profesionalno oblikovanu priču o jednoj nesvakidašnjoj protagonistici koja se bavi lovom. Razgovarajući s lovkinjom te njezinim kolegama iz lovačkog društva, uspjele su približiti svakodnevicu i životnu dinamiku lovaca općenito. Film je uspio spojiti osobnu priču i širu sliku o lovcima i lovu.
Radeći na ovom zadatku, naše su učenice doživjele film i školske obveze kao nešto motivirajuće i zanimljivo te prostor za iskazivanje mašte i kreativnosti. Ovaj uspjeh samo potvrđuje da je interes za filmsko stvaralaštvo među učenicima naše škole izniman pa bi ovakvi zadatci, neosporno, trebali biti zastupljeniji u školskim kurikulima. Ovakvim se pristupom i metodama razvija filmska pismenost i njeguje razvoj kritičkog promišljanja te potiče filmsko izražavanje .
■ Napisala: Margareta ZDELAR, profesorica hrvatskoga jezika u zvanju savjetnika, OŠ Franje Krežme, Osijek ■