Projekt „Pekmezijada” osmišljen je kao integrirana učionička aktivnost s ciljem povezivanja nastavnih sadržaja iz Prirode i društva s iskustvenim učenjem, promatranjem promjena u prirodi i očuvanjem tradicije pripreme zimnice.
Polazište je projekta bila jesen, godišnje doba bogato plodovima i promjenama u prirodi što smo iskoristili za upoznavanje voća i povrća karakterističnih za jesen, njihovih nutritivnih vrijednosti i važnosti za zdravlje.
U provedbi su projekta sudjelovali učenici prvih, drugih i trećih razreda, dobro vođeni aktivnostima koje smo osmislile i provele kolegice učiteljice Dunja KUFNER, Mihaela KIKIĆ i ja.
Promatranjima, razgovorima i praktičnim aktivnostima istraživali smo vremenske jesenske uvjete, promjene u biljkama te radove ljudi u to doba godine. Poseban je naglasak stavljen na plodove od kojih se pripremaju pekmezi i džemovi: jabuke, šljive, kruške, bundeve i druge sezonske plodove.
Vrhunac je projekta bilo zajedničko kuhanje školskog pekmeza – „Pekmezijada” tijekom kojeg su učenici aktivno sudjelovali u svim fazama: od pranja i rezanja voća, promatranja procesa kuhanja, bilježenja promjena do degustacije i ocjenjivanja gotovog proizvoda.
Naši su osnovci tako iskustveno učili o procesima u prirodi, promjenama tvari, očuvanju tradicije, o važnostima zdravih prehrambenih navika i suradnje.
Poseban je doprinos projektu dala naša školska pedagoginja Andrea POLJAREVIĆ koja je osmislila i izradila knjižicu aktivnosti pod nazivom „Jesen – knjiga aktivnosti” objedinivši brojne radnje, istraživanja, memory igre, prebrojavanja, predvježbe pisanja, misaone vježbe, aktivnosti bogaćenja rječnika, kreativno izražavanje, a na kraju je slijedila medalja JESENOZNALCI. Knjižica je služila kao vodič učeničkog stvaralaštva i podsjetnik na bogatstvo jeseni u našem školskom životu.
U našem je kraju kuhanje pekmeza od šljiva godinama prava tradicija. Svaka obitelj ima svoje male tajne i recepte, a miris se svježeg pekmeza ujesen širi iz kuhinja i vraća nas uspomenama na bakine šporete i tople obiteljske trenutke. Zbog toga smo ovu tradiciju odlučili prenijeti u svoju školu osmislivši projekt „Pekmezijada“ u kojem su sudjelovali učenici prvih, drugih i trećih razreda. Šljive su nam donijeli roditelji, a djeca su tijekom aktivnosti učila kako se od ploda stvara prava domaća zimnica.

PRIPREMA ŠLJIVA
Učenici su prionuli poslu: najprije su odvajali i birali plodove pa ih prali u velikim posudama vode. Učenici su shvatili da svaki korak u pripremi ima svoje značenje i da čisto voće daje najbolji pekmez. Nakon što su oprali voće, odvajali su koštice iz šljiva.
MLJEVENJE I KUHANJE
Nakon pranja i vađenja koštica djeca su promatrala kako se šljive strojno melju. Bilo je puno smijeha i uzbuđenja dok su se plodovi pretvarali u kašu. Započeo je i proces kuhanja u velikom kotlu. Miris šljiva brzo se širio školskim hodnicima, a djeca su radoznalo pitala: „Kad će biti gotovo?“

KREATIVNI DIO
Dok se pekmez pekao, učenici su se bavili kreativnim aktivnostima:
- Učenici 1. a razreda izrađivali su naljepnice za staklenke koje smo nalijepili na poklopce.
- Učenici 2. a razreda oslikavali su staklenke motivima šljiva.
- Učenici 3. a razreda smišljali su kratke stihove i rime o šljivama i jeseni.
- Među mnogim prekrasnim stihovima izdvajamo najsimpatičnije:

ZAVRŠETAK I DEGUSTACIJA
Najveseliji je trenutak bio kad su staklenke napunjene pekmezom dobile svoj konačan izgled – svaka s jedinstvenom dječjom naljepnicom. Učenici su kušali pekmez ponosno pokazujući svoje staklenke, svjesni da su bili dio pravog velikog posla.

„Pekmezijada“ je pokazala koliko je važno zajedništvo škole i roditelja. Roditelji su donijeli plodove, učitelji vodili proces, a učenici svojim rukama i maštom oblikovali produkt. Tako su naučili da hrana nije samo gotov proizvod nego priča o trudu, ljubavi i zajedništvu.
■ Napisala: Kristina ČIČAK, učitelj savjetnik, OŠ Kneževi Vinogradi ■










