Zanimljivosti
Priključite se akciji i izmjerite opseg Zemlje
objavljeno: 14. ožujka 2014.

Eratosten iz Kirene, grčki učenjak iz helenističkoga razdoblja, smatra se „ocem geografije” premda je autor i mnogih radova iz astronomije, matematike, filozofije, književnosti i etike.

Više je razloga za to: njegovo glavno djelo, opis tada poznatih zemalja, naslovljeno je Geografija. Izmjerio je nagib ekliptike s pogreškom kuta od samo 7′, načinio kartu plovnog puta Nila sve do današnjega Kartuma u Sudanu te kartu cijeloga tadašnjeg poznatog svijeta, izmjerio udaljenost od Zemlje do Mjeseca i od Zemlje do Sunca, odredio duljinu dana i trajanje godine… Nije nikakvo čudo što ga smatraju jednim od posljednjih velikih umova klasičnoga doba.

ZemljaSunce, štap i sjena

Najviše se proslavio mjerenjem opsega Zemlje rabeći trigonometriju i poznavajući kut visine Sunca u podne u Aleksandriji i Sijeni (starogrč. Syene, današnji Asuan u Egiptu). Zanimljivo je da je mjerenje izveo na krajnje jednostavan način – s pomoću drvenog štapa „sjenomjera” (grč. gnomon), okomito zabodena u zemlju. Kada je u podne Sunce bilo na najvišoj točki na nebu, izmjerio je kut sjene koju je štap bacao u Aleksandriji i ustanovio da iznosi 7,2 stupnja što čini pedeseti dio punoga kruga (360 stupnjeva). Pomnoživši udaljenost od Sijene do Aleksandrije (5 tisuća stadija) s 50, izračunao je da Zemljin opseg iznosi 250 tisuća stadija što je približno današnjoj vrijednosti.

Uključite se u Eratostenov pokus

Da je taj glasoviti pokus aktualan i danas, dokazuje poziv iz Eratosten pokusa (Eratosthenes Experiment), sastavnog dijela projekta Open Discovery Space koji je financijski poduprla Europska komisija. Poziv je to upućen učenicima i učiteljima neka izmjere opseg Zemlje onako kako je to učinio Eratosten prije više od dva tisućljeća. Ukratko, u petak, 21. ožujka, za proljetne ravnodnevice, mnoge će škole diljem svijeta izmjeriti opseg Zemlje točno u 12 sati, 32 minute i 24 sekunde (prema mjesnom vremenu), kada je Sunce u pogodnu položaju, s pomoću jednostavnog štapa dugog jedan metar. Poželjnim se smatra razmjena vrijednosti mjerenja i povezivanje škola na istoj zemljopisnoj dužini.

Dosad su u mjerenje uključene škole iz 13 zemalja s triju kontinenata (Europe, Azije i Afrike), a među njima, barem zasad, nema hrvatskih škola.

Još uvijek nije kasno prijaviti se i sudjelovati u tom zanimljivu globalnom školskom događaju. Prijaviti se možete putem sljedeće poveznice: http://eratosthenes.ea.gr/en