Aktualno
■ INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA ZAGREB ■
Naša Erasmus+ priča iz Njemačke
objavljeno: 27. studenoga 2023.

Industrijska strojarska škola iz Zagreba akreditirana je ustanova za Erasmus+ program u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju te je u okviru projekta Accredited projects for mobility of learners and staff in vocational education and training provela mobilnost petnaestorice učenike u zanimanjima automehaničar i CNC operater koji su od 5. do 25. studenoga 2023. boravili u kampusu Vitalis, u Schkeuditzu nedaleko Leipziga.

Učenici u zanimanju automehaničar (Niko Kundih, Patrik Juratovac, Dominik Kovačić, Dorian Rožman, Ilia Tolić, Mihael Hison, Pero Katušić i Mateo Petrović te učenici u zanimanju CNC operater Matej Mrakužić, Domagoj Ištvanović, Leon Levak, Vito Kušt, Enzo Regvat i Matko Vlahović) na mobilnosti su bili u pratnji nastavnice strojarske skupine nastavnih predmeta i koordinatorice Erasmus+ programa Meri Ružević te voditeljice praktične nastave Kristinke Lemaić. Svi mi iz naše Industrijske strojarske škole (ISŠ) bili smo smješteni u kampusu Vitalis u Schkeuditzu, koji je dio regije Leipzig u Saksoniji, gdje i inače  mladima iz cijele Europe pružaju mogućnost stručnog osposobljavanja i razmjene iskustva u okviru programa cjeloživotnog učenja te Eramus+ programa. Sjedište kampusa Vitalis vlastelinska je kuća Gut Wehlitz. Ta je idilična lokacija bila tijekom triju tjedana dom ne samo za učenike iz Hrvatske već i za učenike iz Slovačke, Italije, Srbije i Španjolske.

Učenici ISŠ-a tijekom petnaest radnih dana u radionicama kampusa Vitalis sudjelovali su u projektima izrade e-buggyja i robotske ruke. Naši „automehaničari“ izradili su električno vozilo od početka do kraja koristeći se nacrtima i minimalno se oslanjajući na stručnu pomoć mentora. Osim vještina ručne obrade i tehnika spajanja, učenici su pri izradi e-buggyja imali priliku ugraditi bateriju koja se puni električnom energijom te su uočavali razlike električnog pogona i klasičnog pogona s unutarnjim izgaranjem.

Izrada e-buggyja za naše je srednjoškolce bila prilika da razgovaraju o održivom razvoju i zelenim vještinama, kao i da shvate sve dobrobiti električnog pogona kao ekološki prihvatljivog jer nema izravne emisije plinova, a ugljični je otisak manji u usporedbi s benzinskim ili diesel alternativama. Ovdje su se znatno vjerodostojnije osvjedočili u sve  prednosti tiše vožnje automobilima na električan pogon što je, osim u svakodnevnom životu, važno ako se automobilima koriste na mjestima gdje je tišina bitna kao što su to golf tereni ili druga rekreacijska područja. Sada znaju da e-buggy ima manje pokretnih dijelova i da je jednostavniji je za održavanje. Završetkom projekta i probnih vožnji u e-buggyju zaključili smo kako električna vozila zaista mogu pridonijeti okolišnoj održivosti i pružiti praktična rješenja za potrebe prijevoza.

Također, učenici u zanimanju CNC operater pri izradi robotske ruke prošli su različite korake: od projektiranja, odabira materijala i dijelova, programiranja, ispisa dijelova, montaže i testiranja. Istraživanjem su, uz nadzor mentora, došli do idejnog rješenja koje je uključivalo izgled i specifikacije robotske ruke koja sadrži duljinu, broj zglobova, vrste aktuatora te materijale kojima će se koristiti za ispis dijelova. Učenici su odabrali i ugradili senzore za praćenje položaja i snage što omogućava precizno upravljanje robotskom rukom i poboljšava osjetljivost prilikom hvatanja objekta. Pravilno je funkcioniranje robotske ruke omogućeno kvalitetnim programom koji uključuje algoritme za pokret, stabilnost te komunikaciju s drugim sustavima, ali i preciznošću pri montaži.

Posljednjeg radnog dana u okviru mobilnosti našim su srednjoškolcima svečano uručeni certifikati kao priznanje za njihov rad i izvrsnost, a za nagradu su išli u razgled kulturnih i povijesnih znamenitosti Leipziga i Berlina, posjetili su dvorac Merseburg i atraktivnu BMW tvornicu.

Posebno iskustvo svakako je i upoznavanje mladih iz drugih država, ali i međusobno povezivanje, učenje suživota, tolerancije i prilagođavanje zajedničkom životnom prostoru koji je trebalo održavati urednim i čistim uz dobru organizaciju vremena za rad, odmor i zabavu.

Još se jednom pokazalo da je Erasmus+ program ozbiljan iskorak prema globalizaciji jer spaja ljude i ideje u europskom prostoru što ga čini važnim instrumentom u oblikovanju djece i mladih.

To su prepoznali i roditelji učenika te se gospođa Jadranka Tolić, majka jednog učenika sudionika mobilnosti Ilije Tolića, obratila nastavnicama u pratnji biranim riječima u ime cijele obitelji Tolić: „Lijep pozdrav, kao roditelj doista sam ponosna što je moj sin Ilija dio ovog putovanja. Drago mi je što čujem da ste ponosni na učenike i da su opravdali očekivanja jer, osim što su naučili nešto novo, naučili su i dijeliti životne okolnosti s drugim ljudima i njihovim različitostima. Vjerujem da će ovo iskustvo pamtiti cijeli život i da će naučeno primjenjivati. Vama hvala na trudu i svim informacijama kao i na hrabrosti da krenete u Erasmus avanturu jer nije lako otići na nimalo kratak put s petnaestoro mladih različitih karaktera. Drago mi je što su odlično predstavili sebe, svoje obitelji, Industrijsku strojarsku školu i svoju domovinu.  Hvala vam od srca u ime cijele obitelji Tolić.“

Roditelji učenika, sudionika mobilnosti, prije mobilnosti su ispunili anketu o očekivanjima od mobilnosti čije rezultate možete vidjeti OVDJE i OVDJE.

NAKON MOBILNOSTI UČENICI SU ISPUNILI ANKETU ■ 1 ■ O DOJMOVIMA MOBILNOSTI

NAKON MOBILNOSTI UČENICI SU ISPUNILI ANKETU ■ 2 ■ O DOJMOVIMA MOBILNOST

NAKON PROVEDENE MOBILNOSTI ■ ŠTO SU REKLI RODITELJI UČENIKA ■ ?

Zaključak je sudionika mobilnosti provedene u studenom 2023. godine u kampusu Vitalis, u Schkeuditzu da su stvorene uspomene koje su obogatile i oplemenile sve sudionike iz Industrijske strojarske škole.

■ Napisali: Kristinka Lemaić, voditeljica prakične nastave | Nenad Pavlinić, ravnatelj | Meri Ružević, nastavnica strojarske skupine predmeta | Industrijska strojarska škola, Zagreb ■