Zanimljivosti
OŠ KRALJICE JELENE, SOLIN
Osnovnoškolci u europskom projektu sami osmišljavali civilizaciju
objavljeno: 3. svibnja 2018.

… a ciljevi su učinkovita uporaba informacija, poticanje motivacije za matematiku i znanost, strane jezike, digitalne i poduzetničke vještine, poboljšanje socijalnih i građanskih sposobnosti, timski rad te međukulturna dimenzija. 

Prema riječima koordinatorice projekta prof. Ružice Kandić, ovi se ciljevi realiziraju kroz zanimljivu priču.

– Djeca su stradala u brodolomu te su nasukana na pustom otoku. Njihov je zadatak osmišljavanje civilizacije: zakona, ekonomije, poduzetništva, turizma, školstva i zabavnih sadržaja – ispričala je ona.

Osim nje, u projektu sudjeluju Marijana Bandić Buljan, Marijana Gudić, Maja Dolić, Sanja Matić i Anita Čupić, uz podršku ravnateljice Vesne Ružić te svih djelatnika škole, učenika i roditelja. Njihov rad u ovom projektu, kao i u svim aktivnostima kojima je svrha izgradnja mladog čovjeka i društva, prepoznali su Grad Solin i Splitsko-dalmatinska županija. Službeni dio programa počeo je u solinskom Teatrinu. Okupljene su pozdravili gradonačelnik Dalibor Ninčević, ravnateljica škole i koordinatorica projekta, a u prigodnom programu sudjelovali su školski zbor pod vodstvom profesorice Mirjam Zubanović i KUD Salona. Gradonačelnik je na predanom radu čestitao članovima Erasmusova tima Osnovne škole kraljice Jelene, a gostima poželio plodonosan i radostan boravak u Hrvatskoj.

Susretu u Hrvatskoj prethodio je susret u Irskoj, na kojem su dogovorene osnovne postavke projekta i prva mobilnost s učenicima na Kreti. Za prvu mobilnost bilo je potrebno pripremiti mapu otoka, koju je trebalo osmisliti sa svim sadržajima (upravom, bolnicama, kućama, vrtićima, školama, parkovima…), koristeći se pritom geografskim mjerilima i GIS podatkovnim sustavom, s kojim se učenici nisu imali priliku susresti prije rada u projektu. Također, trebalo je pripremiti prijedlog otočnog ustava, koji su sva djeca izglasala na demokratski način te su bila u mogućnosti razvijati i svoje prezentacijske vještine, koje su ključne u osobnom rastu svakog pojedinca. 

Na susretu u Hrvatskoj nastavlja se priča o razvoju otoka. U planu je prikaz objedinjenog atlasa otoka, a bit će predstavljeni 3D modeli otočnih kuća, koje su izradili učenici u suradnji sa svojim učiteljima. 

– Budući da je ovo prvi ovakav projekt u kojem sudjelujemo, ugodno smo iznenađeni uzbuđenjem i zanimanjem kako učenika, tako i djelatnika naše škole za izvršavanjem svih zadataka koji pred nama stoje – kazala je profesorica Kandić. 

Za svoje goste pripremili su, osim postavljenih zadataka, mnogobrojne aktivnosti kako bi djeca upoznala hrvatsku povijest, običaje, kulturu, tradicionalnu kuhinju, uz visoko uvažavanje različitosti vjera, kulture i jezika. Među aktivnostima je i „Lemonade Day”, sajam na kojem će zemlje članice projekta izložiti svoje proizvode, a oni će se moći kupiti po prigodnim cijenama. Važno je napomenuti da sva prikupljena sredstva idu u humanitarne svrhe, za štićenike doma Maestral. 

– Nadamo se da će naši učenici i njihovi roditelji, kao i dosad, pokazati otvoreno srce, spremno za pružanje pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Također, to će biti prilika za druženje sa svim sudionicima projekta, za razvoj komunikacijskih vještina i poticanje timskog rada – poručuju domaćini. [ IZ DRUGIH MEDIJA | dalmatinskiportal.hr ]