Školstvo u medijima
HOĆE LI ŠKOLE SPREMNE DOČEKATI KURIKULARNU REFORMU?
Digitalno gradivo zvuči odlično, ali samo kada imate brzi internet
objavljeno: 3. srpnja 2019.

Novi udžbenici koji ulaze u škole kurikularnom reformom, trebali bi biti drugačiji i po svojoj težini. Udžbenici bi trebali biti lakši oko 30% jer dio gradiva seli u digitalni svijet. Uz svaku lekciju se nalazi kod – koji se očitava tabletom ili mobitelom. Cilj je učenje kroz zabavu. Bit će puno promjena – primjerice u geografiji petaši neće prvo učiti o svemiru.

“Do sada smo u osmom razredu učili Hrvatsku, sada krećemo u petom razredu, da krećemo od poznatog prema nepoznatom, da najprije vidimo gdje živimo, da smjestimo Hrvatsku”, otkriva Matilda BULIĆ, članica Uprave Školske knjige.

Dio škola ovo je prošao kroz eksperimentalnu reformu. No nije sve teklo glatko. Digitalno gradivo zvuči odlično – ali kada imate brzi internet.

“Neugodna situacija u razredu kada se ti pripremiš za sve i očekuješ da to radi, a onda dio ne radi, i onda je to zaista problem, treba brzo reagirati i preoblikovati cijeli sat, jer nema interneta. Ali evo do iduće godine su nam obećali iz Carneta bežićni internet kroz cijelu školu”, kaže knjižničarka Ivančica HUĐEK, OŠ Milana Langa.

  • Četvrtina osnovnih škola u Hrvatskoj ima lošu informatičku infrastrukturu. Pa ministrica najavljuje još nove opreme, ali i bolju mrežu.

“Veliki projekt e-škola koji će pokriti sto posto svih škola će osigurati jednaku dostupnost vrlo kvalitetne mreže svima, a u međuvremenu mi imamo vrlo kvalitetan odnos i s teleoperatrerima koji će i manjim školama omogućiti HUB-ove za interent”, najavljuje ministrica Blaženka DIVJAK.

Za nove udžbenike će se izdvojiti 200 milijuna kuna iz državnog proračuna. Uz njih idu radne bilježnice i dodatni sadržaji koje će ili platiti gradovi ili ostaju na teret roditeljima. Iste udžbenike koristit će najmanje četiri generacije. [ IZ DRUGIH MEDIJA | dnevnik.hr ] VIDEO prilog pogledajte OVDJE.