Iz školskog svijeta
KAKO OSVJEŽITI KLINCE TIJEKOM LJETA?
Rashlađeni pripravci gotovi u nekoliko minuta!
objavljeno: 20. srpnja 2016.

Nekoliko brzih recepata i trikova bit će dovoljno da oduševite najmlađe, a da im pritom osigurate i dovoljan unos tekućine.

  Osvježavajući sorbet od lubenice

Lubenica je idealno osvježenje, a nije samo prehrambena slastica, nego i riznica vitamina i minerala. Ako želite nešto od lubenice pripremiti po jednostavnom receptu, onda vam predlažemo da to bude ledeni sorbet koji se brzo priprema, a izuzetno je ukusan, osvježava i zdrav je. Potrebni su vam sljedeći sastojci: šalica vode, 6 šalica lubenice narezane na kockice, ½ limuna (iscijeđeni sok), 3 lista metvice (po želji), 2 jušne žlice smeđeg šećera.

PRIPREMA: Prokuhajte vodu i šećer uz povremeno miješanje, sve dok se šećer ne rastopi. Uklonite sa štednjaka i ostavite neka se dobiveni sirup ohladi. Narežite lubenicu na kockice i uklonite sjemenke. U blenderu izmiksajte zajedno lubenicu, listiće metvice, sok od ½ limuna i ohlađeni sirup. Izlijte mješavinu u kalup za sladoled ili odgovarajuću posudu i stavite 3 do 4 sata u ledenik da se zamrzne. Konzumirajte odmah ili pohranite u hermetičnu posudu i čuvajte u ledeniku do 2 dana.

  Dobra stara limunada

Limunada je univerzalni napitak koji će vas rashladiti, osvježiti te opskrbiti vitaminom C. U Indiji tijekom ljetnih vrućina (koje dosežu i do 48 ˚C) limunada se pravi s prstohvatom šećera i crne himalajske soli koja, osim što rashlađuje, opskrbljuje organizam potrebnim elektrolitima. Limunadu možete napraviti prema svojim željama sa šećerom ili bez šećera, s medom. Za dodatni okus možete dodati svježe listiće mente ili prstohvat sušene lavande.

   Nesvakidašnji sladoled

Ljeto je nezamislivo bez uživanja u sladoledu, stoga u čast ljeta i sladoleda organizirajte i nezaboravan sladoledni party. Umjesto na uobičajen način, u zdjelicama ili čašama, sladoled možete servirati u izdubljenim korama naranči ili limuna koje prethodno možete i zamrznuti. Kuglice sladoleda možete poslužiti i na tanjurićima, na podlozi od voća narezanog na okrugle ploške (primjerice sladoled od limuna posložite na ploškama od limuna, a od jagoda na ploškama jagoda). Podloge od voća, primjerice ploške kivija, ananasa, naranče ili lubenice, možete prethodno zamrznuti te tako učiniti još atraktivnijima i primjerenijima za serviranje sladoleda. Kuglice sladoleda možete posložiti i na drobljeni led, a možete ih zamotati i u ohlađene male palačinke ili servirati stisnute u sendviču između dva keksa, vafla i slično.

  Voda s okusima

Voda s okusom odličan je način da je oni koji je baš ne vole piju više, kao i za razvijanje navike pijenja vode kod djece. Voda s listićima mente, stručkom ružmarina ili majčine dušice, s kockicama voća izgleda odlično i divnog je okusa. Za razliku od vode s okusima iz boca (koja sadrži umjetne arome), voda koju napravite sami potpuno je prirodna, a okus možete prilagoditi svojim željama.

   Napitak od jogurta (lassi)

Lassi je tradicionalni napitak veoma popularan u Indiji (posebno za vrijeme ljetnih dana), a pravi se od jogurta i vode. Po želji, u lassi možete dodati različite okuse (ružina vodica, kockice dinje, jagode, borovnice, maline…). Lassi možete zasladiti šećerom ili medom, kao i javorovim sirupom ili ga piti bez šećera. Odlično je osvježenje u ljetnim danima, a zahvaljujući probiotičkim bakterijama i kalciju, ovaj napitak blagotvoran je i za zdravlje.

 ■  Ledene voćne poslastice

Želite li napraviti domaću voćnu poslasticu koja će biti odlična zamjena za kupovni sladoled, potrebni su vam 15 minuta vremena i sljedeći sastojci: litra domaćeg soka od bazge, 2 breskve, 2 kivija, šalica malina i šalica grožđa.

PRIPREMA: Narežite breskve i kivi na kockice jednake veličine, potom ih zajedno s malinama i grožđem posložite u kalup za sladoled (kalup možete zamijeniti i plastičnim čašama). Poslagano voće prelijte domaćim sokom od bazge, stavite u kalup te utisnite drvene štapiće za sladoled. Kalup stavite u zamrzivač na šest sati i zatim poslužite.

 Vrući ljetni dani često mogu dovesti do dehidracije organizma. Zbog manje tjelesne mase, djeca su podložnija dehidraciji u odnosu na odrasle osobe, stoga ih je potrebno poticati na unos vode te hrane s visokim udjelom vode, poput voća i povrća. Ubrzano i duboko disanje, ubrzan ili usporen ritam srca, hladni udovi, suhe usnice te upale oči, smanjeno mokrenje i umor najčešći su znaci dehidracije u djece. Ljeto je vrijeme kada obično imamo nešto više vremena za sebe i za našu obitelj, stoga vam preporučujemo da slobodno vrijeme iskoristite uz zabavno druženje s vašim najmanjima i pripremanju osvježavajućih pripravaka. [ IZ DRUGIH MEDIJA | klinfo.hr ]